Sot, parada shekullore që përkujton zyrtarisht ditëlindjen e Mbretit në Londër

Një audiencë televizive nga e gjithë bota do të bashkohet me të ftuarit zyrtarë, bashkëmoshatarë, politikanë dhe ambasadorë, në shikimin e spektaklit mbretëror.

Mbi 1 mijë e 400 oficerë dhe burra të Divizionit të Shtëpisë do të parakalojnë përpara monarkut dhe komandantit të tyre të përgjithshëm, nga Pallati Buckingham përgjatë The Mall deri te Parada e Rojeve të Kuajve, shkruan The Telegraph.

Kjo është hera e dytë që ngjarja mbahet për nder të mbretit Charles III.

Lartmadhëria e tij u tha Gardës irlandeze se ishte “duke pritur me padurim” ceremoninë teksa prezantoi regjimentin me ngjyra të reja në Kështjellën Windsor të hënën.

Mbreti pritet të marrë pjesë në paradën e së shtunës, por do të inspektojë ushtarët nga një karrocë dhe jo me kalë, ndërsa ai vazhdon trajtimin e tij të kancerit.

Princesha e Uellsit ka njoftuar gjithashtu se do të kthehet në jetën publike për ceremoninë dhe po bën “përparim të mirë” në trajtimin e saj të kimioterapisë.

Go to TOP