Show Biz

Skandalet e yjeve botërore që nga viti 2000 e deri më sot

Kur Britney Spears rruan kokën e saj ,Rihanna rrahet nga i dashuri i saj Cris Brown,kur përfundon lidhja 8 vjeqare e Jennifer Aniston me Bread Pitt e të gjitha këto përfundojnë në veshët dhe sytë e adhuruesëve të tyre dhe posaqërisht për mediat.

Skandalet nga më të mëdhat që ndodhën në botën mediatike ishin vitet 2000 e deri më sot.

Kosova.info ka bërë një përzgjedhje për 20’të të famshët që dështuan në karrierë ,vdiqën,u vranë,u përleshën e shumë skandale të tjera gjatë githë karrierës së tyre.

Winona Ryder u arrestua për vjedhje të dyqaneve, 2001Në vitin 2001,aktorja e “Stranger Things” u kap duke vjedhur mbi 5,560 dollarë mallra nga një Saks Fifth Avenue në Beverly Hills,California.Ajo njoftohet se ka shqyer tags nga sendet e veshjeve dhe i ka fshehur ato në çantën e saj. Ryder më vonë deklaroi për incidentin:

“Ishte një ndjenjë e quditëshme,për një moment ishte një ndjenjë si gjëja më e mirë që mund të kishte ndodhur.Dhe po e pysja vetën a është në rregull kjo që po vepron?”-shtoi Ryder.

Edhe pse aktorja njihet për jetën e saj të quditëshme për sjellje dhe skandale të jashtëzakonshme.

R. Kelly u arrestua për pornografinë e fëmijëve, 2002R. Kelly u akuzua për 21 akuza të pornografisë së fëmijëve pasi një kasetë tregonte se kishte marrëdhënie seksuale dhe urinonte mbi një vajzë të mitur.Ai nuk pranon fajin për të gjitha akuzat.Edhe pse dhjetëra gra kanë pohuar se janë mbajtur në një kult seksi nga këngëtari.

Madonna dhe Britney Spears puthen në skenë, 2003Gjatë një shfaqje në MTV Video Music Award 2003,Britney Spears dhe Madonna tronditën të gjithë kur u puthën në skenë.Christina Aguilera po performonte në grup edhe ajo mori një puthje nga Madonna,por kamerat kaloi të gjirimet tjera dhe puthja e tyre nuk u transmetua.Në vend të kësaj prerje të gjirimeve shfaqet një sekuenc e fytyrës së tronditur Justin Timberlake.Justin Timberlake zbulon gjoksin e Janet Jackson në televizion live, 2004

Nëse ka ndonjë mos funksionim veshjesh që mbani mend, është thithka jashtë nga shfaqja e gjysmëvjetorit të Super Bowl 2004.Justin Timberlake dhe Janet Jackson ishin duke kërcyer keorografinë e tyre së bashku,kur ai grisi një pjesë të brusit të saj,duke ekspozuar gjoksin e saj të zhveshur në TV live.Megjithëse thithka e saj ishte e mbuluar me një akcesorë bronz në formë të yllit,momenti nxiti një bisedë të madhe rreth moralit amerikan.


Brad Pitt dhe Jennifer Aniston njoftuan divorcin e tyre, 2005Në janar të vitit 2005, Brad Pitt dhe Jennifer Aniston bënë një deklaratë të përbashkët shokuese që zbuloi se ata po ndaheshin.”Ne do të donim të njoftojmë se pas shtatë vjetësh së bashku ne kemi vendosur të ndahemi zyrtarisht. Për ata që ndjekin këto gjëra,ne dëshirojmë të shpjegojmë se ndarja jonë nuk është rezultat i ndonjë nga spekulimet e raportuara nga mediat tabloide,”thanë ata në deklaratë.

“Ky vendim është rezultat i një shqyrtimi shumë të kujdesshëm”,vazhdoi deklarata.“Ne jemi të lumtur për të mbetur të përkushtuar dhe të dashur miq me dashuri dhe admirim të madh për njëri-tjetrin.Ne kërkojmë paraprakisht për mirësinë dhe ndjeshmërinë tuaj në muajt e ardhshëm”.Mendohej se divorci i tyre ishte rezultat i çështjes skandaloze që kishte Pitt me Angelina Jolie gjatë gjirimeve të filmit z.dhe znj.Smith.

Mel Gibson u arrestua për ngarje të dehur, 2006

Jo vetëm që ishte arrestuar Mel Gibson për ngarje të dehur,por ai i bëri gjërat edhe më keq kur tha:”Çifutët qij … Çifutët janë përgjegjës për të gjitha luftërat në botë” gjatë incidentit.Gibson gjithashtu thuhet se e quajti zyrën e femrës që e tërhoqi atë,”gjoks sheqeri”.Ai nuk i kërkoi asnjë akuzë asaj tek BDI-së, dhe mori tri vjet liri me kushtë që kërkohej të ndiqte mbledhjet e AA për një vit.Britney Spears rruan kokën e saj, 2007Gjithashtu në 2007: Britney Spears rruan kokën e saj.Këngëtarja “Oops I Did It Again” doli jashtë kontrollit një mbrëmje deri sa ishte e përcjellur nga paparacit duke goditur me një qadër mbi një makinë,pastaj ajo rruajti dhe kokën e saj.Ky vit ishte një vit i ashpër për Spears,ajo u përfol shumë për sjelljen e saj dhe skandalin e bërë i cili e bëri edhe më të famshme.”Nëse Britney Spears nuk do ta bënte këtë gjest gjatë vitit 2007,atëherë ajo nuk do njihej sot pasi që po atë vitë karriera e saj po shuhej.Bëhet publike  video kaseta seksuale e Kim Kardashian, 2007

Para se ajo ishte e martuar me Kanye West,Kim Kardashian ishte në një marrëdhënie serioze me një tjetër këngëtar  Willie “Ray J” Norwood.Çifti njoftohet se filmoi një video kasetë seksi në vitin 2002 gjatë një udhëtimi në Cabo të Meksikës dhe u publikua pesë vjet më vonë kur Kim filloi të merrte më shumë vëmendje nga media duke qenë mike me Paris Hilton (e cila po ashtu ka një kasetë seksi).Kim ka hedhur në gjyq në një përpjekje për të parandaluar filmin 41 minutësh nga qasja.

Heath Ledger u gjet i vdekur, 2008Në vitin 2008, aktori i 10″ Things I Hate About You” u gjet i vdekur në shtratin e tij në qytetin e Nju Jorkut. Zyra e Ekzaminatorit të Mjekësisë të NYC më vonë konstatoi se shkaku i vdekjes ishte një mbidozë aksidentale e ilaçeve me recetë,duke përfshirë medikamentet anti ankth dhe pilulat e gjumit.Dark Knight,me Ledger si Joker,u lirua atë verë në kinema,dhe performanca e tij i fitoi atij një Oskar pas vdekjes.

Chris Brown sulmoi Rihannën, 2009

Kthehemi në 2009,Chris Brown rrahë të dashurën e asaj kohe,pasi Rihanna zbuloi një mesazh me tekst nga një prej rrahjeve që i është bërë nga Brown.Këngëtarja “Gjithmonë” thuhet se e ka grushtuar atë në fytyrë,e ka përsëritur në mënyrë të pandërprerë dhe ja ka zënë frymën,por jo deri në pikën e pavetëdijes.

Në një intervistë,Rihanna u hap për incidentin.”Ishte e shëmtuar,”tha ajo.”E kam mbrojtur atë me këmbët e mia duke e shtyer, ishte si një luftë me njëri-tjetrin.Unë thjesht vetëm dëshiroja që ai të ndalet”.Michael Jackson u vra, 2009

Michael Jackson u gjet i vdekur më 25 qershor,2009.Shkaku ? Propofol anestetik kirurgjik,i cili i është dhënë nga mjeku i tij personal,Conrad Murray.Murray pretendoi të injektonte Mbretin e Popit me ilaçin si një trajtim për pagjumësinë e tij.Vdekja e Xheksonit u vendos si një vrasje dhe Murray fajësoi për një monitorim të pakujdesshëm. Ai kaloi dy vjet në burg për vrasje të pavullnetshme.Whitney Houston u gjet e vdekur në një vaskë, 2012

Bota u trondit kur Whitney Houston u gjet e vdekur në një vaskë në dhomën e hotelit Beverly Hilton në 2012.Një autopsi zbuloi se këngëtarja vdiq nga mbytja aksidentale.Trupi i saj u gjet me droga të shumta në të,duke përfshirë kokainë,marihuanë,Xanax dhe Benadryl.Hjustoni kishte sëmundje të zemrës,kështu që mendohet se sëmundja e përzier me kokainë solli vdekjen e saj.

Solange Knowles përleshet në ashensor me Jay Z, 2014

Pas 2014 në Met Gala, është kapur një video ku shihet Solange Knowles fizikisht duke luftuar me Jay Z në një ashensor në Standard Hotel në New York City.Edhe pse nuk kishte mungesë të spekulimeve në internet, familja Carter dhe Knowles dha pak informacion se çka në të vërtetë ndodhi aty. “Të dy e njohim rolin e tyre në këtë çështje private që ngjau në publik.Ata të dy kanë kërkuar falje për njëri-tjetrin dhe ne kemi ecur përpara si një familje e bashkuar “thanë ata në një deklaratë të dhënë. Edhe pse familja ka mbetur mirë përsëri,fjala mbi situatën Jay Z e theu heshtjen e tij në 2017 se ai dhe Solange me të vërtetë kanë lëvizur.”Ne patëm një mosmarrëveshje të gjithanshme,para  dhe pas mbrëmjes ,ne kemi qenë të fjalosur gjatë mbrëmjës por gj♪7rat u qetsuan dhe ajo është si motra ime,unë do ta mbroj atë – Jay Z gjatë një paraqitje në media.Tom Brady supozohet se ka manipuluar fitoren e Super Bowl Patriots, 2015

NBA qendërmbrojtësi Tom Brady është ylli i një prej kundërshtarëve  më të mëdhej të NFL Super Bowl deri më sot. Një ditë pasi ai udhëhoqi Patriotët në një fitore Super Bowl në vitin 2015,lajmet shkruan se personeli i ekipit kishte deflatuar futbollet para ndeshjes dhe se Brady e dinte këtë.Brady dhe e gjithë skuadra e Patriotëve, pësoi  pasojat. Ai u pezullua për katër ndeshje,dhe ekipi u dëmtua me një gjobë prej 1 milion dollarë dhe u detyrua të heqë dorë nga drafti.

Kanye West,Kim Kardashian dhe Taylor Swift mbizotërojnë me tekstet e famshme “2016”Kanye famëkeq në 2008 në  Video Music Awards doli të jetë vetëm fillimi i mishit të tij me Taylor Swift.Në vitin 2016, Kanye lëshoi ​​këngën “Famous” në albumin e tij “Life of Pablo”,e cila në mënyrë eksplicite përmend Swift në hapje:”Ndihem sikur unë dhe Taylor mund të kemi seks. Pse? E bëra atë të famshme. “Edhe pse Swift pretendoi se nuk  dinte për këngën, Kim Kardashian vendosi të ndërhynte në emër të burrit të saj.Në një seri Snapchats, Kardashian shpërtheu një telefonatë të regjistruar midis Kanye dhe Swift Kanye ndan një klip të këngës për miratimin e Swift-it,dhe këngëtarja dëgjohet duke thënë:

Me të vërtetë ju vlerësoj që më treguat për këtë,kjo është me të vërtetë e bukur.”Përgjigja e Swift në Snapchat. Këngëtarja pretendoi se Kanye nuk e ndante pjesen më ofenduese të tekstit me të. “Ku është videoja e Kanye duke më thënë se ai do të më thërriste atë ‘bushtër’ në këngën e tij?

Nuk ekziston sepse nuk ka ndodhur kurrë.Ju nuk merrni për të kontrolluar përgjigjen emocionale të dikujt për t’u quajtur ‘atë bushtër’ përpara gjithë botës,”shkruante ajo në Instagram.Deri më sot,grindjet vazhdojnë të jenë një rast i tij dhe i saj.Harvey Weinstein akuzuar për sulme seksuale, 2017Më 5 tetor 2017, Ashley Judd akuzoi një kohë të gjatë manjatin e filmit Harvey Weinstein për ngacmimin seksual një akuzë bombë që çoi në lëvizjet historike Time’s Up dhe #MeToo.

Që nga akuzat e para,një numër i aktorëve të tjerë kanë ardhur përpara me tregimet e tyre të qenë të ngacmuar seksualisht ose sulmuar nga Weinstein.Pas tetë muajsh,më në fund u kthye në polici në qytetin e Nju Jorkut.

Kendall Jenner luajti në një reklamë të diskutueshme për Pepsin, 2017Në një reklamë të Pepsi vitin e kaluar, 21-vjeçari Kendall Jenner u shfaq në një protestë,duke “bërë paqe” me forcën policore duke ecur nëpër një linjë të padukshme që ndau protestuesit dhe oficerët duke i dhënë një kuti të Pepsit.Nuk i bën njerëzit të blejnë soda.Sipas NBC News,video sugjeroi që “nëse lëvizja e Jetës së Zezë udhëheqej nga një supermodele 21-vjeçare e bardhë e armatosur me një kanaçe sode të gazuar atëherë ndoshta të gjithë do të dilnim së bashku”.

20-vjeçarja Kylie Jenner në heshtje lindi fëmijën e parë, 2018Pas disa muajsh spekulimi,për Kylie Jenner në Instagram është ndarë një lajm se ajo kishte lindur një vajzë të vogël më 1 shkurt.Edhe pse lajmi për shtatzaninë e saj të raportuar me të dashurin Travis Scott u zbulua në shtator 2017. Ylli në realitetit zgjodhi të qëndronte e qetë gjatë nëntë muajve,duke mos e konfirmuar asnjë lajm.”Më vjen keq për t’ju mbajtur në errësirë ​​me të gjitha supozimet.Shtatzënia ime ishte që unë nuk zgjodha të bëja publike”shkroi ajo në një post Instagram.20 vjeçarja gjithashtu lëshoi ​​një video në shtëpi, të quajtur “Për vajzën tonë”, që iu dha tifozëve një shikim të fshehtë në shtatzëninë e saj të fshehur./Kosova.info/.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.