SHËNDETËSIA

Zgjidhni problemin e sinuseve të dhimbshme në më pak se një minutë

Ndieni dhimbje dhe presion në zonën e ballit, syve dhe hundës dhe keni vështirësi në frymëmarrje?

Nëse edhe ju po luftoni me sinuset dhe po përpiqeni ta zgjidhni këtë problem në të gjitha mënyrat e mundshme, lexoni këshillat e mjekut të nderuar Alan Mendel, nga Florida.

Ai ka shpikur dy mënyra për të zgjidhur problemin me sinuset që do t’ju marrin më pak se një minutë, mund t’i provoni tani, transmeton Telegrafi.

1. Shtrini njëkohësisht gishtat e mëdhenj dhe, ndërsa hapni gojën, me gishtat e mëdhenj shtypni pjesën e brendshme të veshit.

Lironi presionin në veshë ndërsa mbyllni gojën. Do të dëgjoni një kërcitje të lehtë në veshët tuaj.

Përsëriteni procedurën dhjetë herë.

2. Mbylleni hundën me gishta, merrni dhe nxirrni frymën, duke mbajtur gojën mbyllur, faqet tuaja do të fryhen.

Përsëriteni tri herë.

Rrepa e kuqe gjithashtu mund të ndihmojë në sinuset e përflakura. Ngroheni rrepën e ngrirë në shporet, mbuloni kokën me një peshqir dhe thithni avullin për pesë deri në dhjetë minuta.

Është mirë ta bëni këtë para gjumit dhe të shtriheni me kokën të mbuluar.

Pas disa ditësh, sinuset do të fillojnë të pastrohen, ndërsa dhimbja dhe shqetësimi do të ndalen.

Shfaq më shumë
//nessainy.net/4/3473483