Bota

SHTËPIA E BARDHË: Si u zbulua udhëtimi i fshehtë i Trumpit në zonën e luftës

Udhëtimi i Presidentit në Irak duhej të ishte një surprizë. Por Shtëpia e Bardhë nuk mundi ta mbante udhëtimin e ndjeshëm një sekret për një kohë të gjatë. Tweets ndaloi dhe shpejt pasi u zbulua rrjedhje informacioni.

Udhëtimi i Presidentit Donald Trump në Irak këtë javë, i pari në një zonë lufte si president, duhej të ishte një surprizë. Por Shtëpia e Bardhë nuk mundi ta mbante udhëtimin e ndjeshëm një sekret për një kohë të gjatë. Pas postimet ne rrijethin sociale tweeter më shumë se disa duzina herë, gjatë katër ditëve të fundit, Trump ndërprerë të shkrimet e tij i zakonshëm në rrjeti social në martën mbrëmje. Deri të mërkurën, Presidenti nuk ishte gjetur askund, pa ndonjë ngjarje publike të planifikuar. Nuk kishte qëndrim të ushtarë uniformuar detar jashtë Wing West, një sinjal i qartë normalisht se Presidenti nuk është në Zyrën Ovale. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë heshtën. Së shpejti, vëzhguesit e avionëve amatorë po gjurmonin një aeroplan ushtarak, Boeing VC-25, që shërben si Air force One, duke fluturuar mbi Europën.

Nuk ishte hera e parë që mendjengritur me aviacioni treguan sinjale të mundshme që President mund të drejtohej në një zonë lufte. Por ndjekja në kohë reale e fluturimit të Trump, e ndërprerja e aktiviteteve e Trump-it nga Twitter-i ofroi një aluzion më të fortë akoma se ai më në fund po bënte udhëtimin.

Administratat e kaluara kanë marrë masa ekstreme për të mbajtur udhëtime presidenciale të fshehta për: zonat e luftës, duke pasur frikë nga rreziqet serioze të sigurisë nëse ato bëhen publike. Gazetarët që udhëtojnë në udhëtime duhet të bien dakord për të embargove të rrepta ndalojnë ato nga raportimi asgjë derisa presidenti është nga zona e rrezikshme. Shpesh, udhëtimet janë kaq të heshtura, saqë gazetarëve u lejohet t’i tregojnë bashkëshortit të tyre dhe një redaktori se janë në rrugë për në një zonë lufte, ku ndonjëherë ata duhet të mbështeten në telefonat satelitore për të transmetuar lajme në Uashington.

Por epoka e sekretit vendosja e aeroplanit presidencial, po kalon më shpejtsi, pasi gjurmuesit e fluturimit të amatorëve dërgojnë lajme për avionë ushtarakë të paidentifikuar që përshkojnë globin në kohë reale përmes Twitter. Dhe ndërkohë që Shtëpia e Bardhë pengoi degët kryesore të lajmeve për të botuar tregime rreth udhëtimit para se të bënin një njoftim zyrtar, nuk mund të ndalonte spekullimet e shfrenuara në internet.

Komuniteti i gjurmuesve të fluturimit fanatik ishin të parët që raportuan se Trump duket se ka dalë nga: Base i Përbashkët Andrews, rreth mesnatës në Krishtlindje në një Boeing VC-25A, një nga Boeing 747 të modifikuar që shërben si Air Force One. Aeroplani nuk po përdorte shenjën tradicionale të thirrjes ajrore të Forcave Ajrore, por në vend u quajt RCH358. “Arrijnë” është një shenjë thirrjeje e përdorur shpesh nga aeroplanët e ngarkesave ushtarake.

Një vëzhgues i aeroplanëve në Mbretërinë e Bashkuar identifikoi markën 747 të mërkurën në mëngjes dhe bëri një foto. CivMilAir, një llogari Twitter që gjurmon avionët ushtarakë, retweeted imazhin, duke shkaktuar një stuhi spekullimi midis rojet e avionit në mbarë botën. Një vëzhgues i aeroplanëve në Mbretërinë e Bashkuar identifikoi markën 747 të mërkurën në mëngjes dhe bëri një foto. CivMilAir, një llogari Twitter që gjurmon avionët ushtarakë, retweeted imazhin, duke shkaktuar një stuhi spekullimi midis rojet e avionit në mbarë botën. Ndërlikimi i mëtejshëm i përpjekjeve është një president i cili nuk duket se mban një sekret.

Trump ka transmetuar mundësinë për një udhëtim të ardhshëm në një zonë lufte për javë, si në publik ashtu edhe në privat. “Jo, unë po shkoj në një zonë lufte”, tha Trump në një reporter muajin e kaluar kur u pyet nëse kishte frikë të bënte një udhëtim të tillë. Ai i tha The Washington Post në një intervistë në nëntor se ai do ta bënte udhëtimin “në kohën e duhur”, ndoshta edhe para Krishtlindjeve.

Sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë, administrata Trump kishte planifikuar udhëtimin për më shumë se gjashtë javë. Në një intervistë me gazetarët që udhëtonin me të në Irak, presidenti sinjalizoi zhgënjimin e tij me fshehtësinë që rrethonte ekskursionin, duke shtuar se udhëtimet e planifikuara të mëparshme ishin gërmuar për shkak se fjala filloi të rrjedh. I pyetur nëse kishte shqetësime për të bërë udhëtimin, Trump tha: “Sigurisht. Kur dëgjova atë që duhet të kalonit? ” Ai shtoi: “Kam pasur shqetësime rreth institucionit të presidencës. Jo për vete personalisht. Unë kisha shqetësime për Zonjën e Parë, unë do t’ju them “.

Ai shtoi: “Kam pasur shqetësime rreth institucionit të presidencës. Jo për vete personalisht. Unë kisha shqetësime për Zonjën e Parë, unë do t’ju them “. Trump pastaj përshkroi masat e sigurisë që Air Force One merr kur ulen në një zonë lufte. “Nëse do të shihje atë që duhej të kalonim nëpër aeroplanin e errët, me të gjitha dritaret e mbyllura pa dritë kurrkund – zi i zi”, tha ai. Perspektiva e një udhëtimi të papritur Irak apo Afganistan ka mbajtur në pritje trupat e shtypit të Shtëpisë së Bardhë me kalimin e javëve. Në një moment, thashethemet qarkulluan se Trump kishte hodhi poshtë gazetarët dhe u nis për një zonë lufte, ndërkohë që ai u akuzua se po bënte golf në klubin e tij Mar-a-Lago gjatë festës së Falënderimeve. Dhe kishte pëshpëritje që presidenti po fluturonte për një udhëtim të fshehtë në Irak apo Afganistan në udhëtimin e tij të kthimit nga G-20 në Argjentinë. Të dy grupet e thashethemeve doli të jenë të rreme. Përkundër të gjitha thashethemeve, specifikat e udhëtimit të Trump ishin mbajtur afër. Udhëtimi është mbajtur jashtë logut zyrtar të udhëtimit të Shtëpisë së Bardhë, por pasditen e së mërkurës, ndihmësit e West Wing foli se presidenti ishte në rrugë për në një destinacion të panjohur dhe nuk do të kthehej në Uashington deri të premten, sipas një prej këtyre ndihmësve. Udhëtimi surprizë ndodhi ditën e pestë të mbylljes së qeverisë, me disa agjenci federale të mbyllura dhe as presidenti, as kongresistët demokratë nuk kanë dhënë ndonjë tregues se janë më afër arritjes së një marrëveshje për rihapjen e qeverisë sesa kur ajo filloi. Planifikuesit presidencialë të udhëtimit kanë luftuar vite më parë kundër rrjedhjeve. Përpara udhëtimit të papritur të Presidentit të atëhershëm të Presidentit Barak Obama në Afganistan, Shtëpia e Bardhë në të vërtetë lëshoi një orar të rremë publik të mbushur me takimet e West Wing për t’i hedhur gazetarët jashtë gjurmës. Por kjo nuk e ndaloi një stacion të lajmeve afgane të raportonte se Obama kishte ardhur në Kabul, duke nxitur disa shitore të reja amerikane për të bërë shkrime të shpejta në udhëtim. Një baner interesant “Ku është Obama?” Shtëpia e Bardhë dhe ambasada e SHBA në vend shpejt u përpoqën të vrasin raportet, duke mohuar se Obama ishte në Afganistan. Organizatat e lajmeve të SHBA-së që kishin marrë lajmet afgane ranë dakord të tërheqin copat e tyre derisa Shtëpia e Bardhë zyrtarisht njoftoi udhëtimin.

Kryeredaktori i BuzzFeed, Ben Smith, i cili kishte retweeted thashethemet e lajmeve, madje ranë dakord për të postuar një mohim nga Shtëpia e Bardhë në Twitter. Më pas shpjegoi: “Si shumica e organizatave të lajmeve, ne zakonisht do t’i shtyjmë vendimet e Shtëpisë së Bardhë për rreziqet e vërteta të sigurisë. Në këtë rast, nuk kishim raportim origjinal mbi këtë temë dhe nuk dukej si momenti i duhur për të pasur një abstrakt argument për ekosistemin bashkëkohor të medias, megjithëse mendoj se bëhet gjithnjë e më e vështirë të zhdukësh këto këmbana “. Duke pasur parasysh zbulimin e shpejtë të udhëtimit të Trump në Irak të mërkurën, komentet e Smithit tani duken profetike. /Kosova.info/Politico.com/


Përktheu për Kosova.info: Fatir BERZATI