Rajoni

Shqiptari në Gjermani paguan për të vrarë gruan që të përfitojë 250 mijë euro

Ishte një plan i zhdërvjellët, i cili mund të kishte përfunduar në një skenar triller i ngjashëm me ato të filmave, duke rrëmbyer nga rruga një grua. Një 39 vjeçar me origjinë shqiptare nga Maqedonia ka bërë kontraktime të shumta për të hequr qafe gruan e tij 34 vjeçare.

Fillimisht, ai ka bërë marrëveshje me një mikun e tij. Sidoqoftë ky plan nuk funksionoi, pasi burri e braktisi idenë. Shqiptari ka punësuar më shumë njerëz për të çuar gruan e tij në jetën e përtejme dhe qëllimi me sa duket, ishte marrja e siguracionit të jetës së saj në shumën e 250 mijë eurove.

Mediat gjermane shkruajnë se herën tjetër, burri ka bërë marrëveshje me një 39 vjeçare për të kryer vrasjen, shoqe e bashkëshortes së tij. Ajo tanimë është vënë nën akuzë për tentativë vrasjeje dhe sulme të rrezikshme, raporton OraNews.

“Shqiptarët” duhet të kryejnë vrasje për 50,000 euro

Burri i akuzuar nga Jenfeld thuhet se ka nisur planin në fillim të vitit 2017 për të vrarë gruan e tij në mënyrë që të përfitojë pagesën e sigurimit të jetës.

Së pari, ai ka kërkuar një mik për ta përndjekur gruan, por ai nuk pranoi për shkak të kontakteve personale me viktimën.

Gjithsesi, ai padyshim donte të ndihmonte burrin e uritur për para, thotë prokurori, duke shtuar se ai i ofroi 39-vjeçarit që ta njohë me një “shqiptar”, i cili e bën kontratën e vrasjes për 50,000 euro. Më pas, treshja u takua disa herë.

“Shqiptari” vrasës do ta merrte gruan nga rruga, por ai kërkoi paraprakisht 7 300 euro. Por plani dështoi: “Shqiptari” u zhduk nga vendi i ngjarjes dhe prishi çdo kontakt, gruaja 34-vjeçare vazhdoi të jetonte.

Të pandehurit ndoqën viktimën në Pragë dhe Spanjë

Pavarësisht dështimit të parë, burri vazhdoi planin. Ai arriti të bindte shoqen e gruas. Për ta vënë planin në veprim, 39-vjeçari nuk kursente as përpjekje as shpenzime. Sipas prokurorëve, ajo thuhet se ka ndjekur viktimën edhe në Spanjë dhe në Pragë. Në Hamburg, ajo është përpjekur disa herë për të therur gruan me thikë, siç thotë prokurori. Por të gjitha përpjekjet për të vrarë ishin të pasuksesshme.

Së fundi, njeriu thuhet se e ka lënë fshehurazi bashkëpunëtoren e tij në mëngjes më 29 nëntor 2017 në shtëpinë e çiftit në Rodigallee në Jenfeld. Ai vetë u largua nga shtëpia dhe shkoi në punë. Gruaja u fsheh në bodrum e armatosur me një thikë dhe një pistoletë, për të kryer aktin derisa gruaja të ishte vetëm në shtëpi.

Viktima pësoi plagë në bark dhe në shpinë

Sipas prokurorëve, ajo më pas e qëllo viktimën në dhomën e gjumit disa herë me thikë. Ajo pësoi disa plagë në stomak. Megjithatë, arriti të çlironte veten nga vrasësja, duke dalë në ballkon dhe duke kërkuar ndihmë. Kalimtarët lajmëruan menjëherë policinë dhe e pandehura u arratis.

Gjashtë ditë pas vrasjes në tentativë, një forcë speciale (SEK) e policisë së Hamburgut hyri në shtëpinë e çiftit në Rodigallee dhe arrestoi burrin. Disa orë më herët, bashkëpunëtorja ishte arrestuar në Eppendorf. Ata tani po përballen me procesin gjyqësor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.