Kombëtare

Shqipëri: Tre të vdekur dhe 149 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit

Tre persona me COVID-19 kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri.

“Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, tre qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19: një qytetar nga Tirana, një qytetar nga Librazhdi dhe një qytetar nga Përmeti, të moshave 62 – 87 vjeç”.

Vijojnë të qëndrojnë të ulëta shifrat e rasteve të reja me COVID-19 ku në 24 orët e fundit janë konfirmuar 149 raste pozitive nga 2886 testime të kryera.

Numri i të shëruarve gjatë ditës së fundit raportohet të jetë 542 persona, duke e çuar numrin e të shëruarve në 101,142 që nga fillimi i pandemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 174 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët tre pacientë janë të intubuar.

Statistika (17 Prill 2021)

Raste të reja ditore        149

Të shëruar në 24 orë     542

Të shtruar në spitale      174

Humbje jete në 24 orë    3

Testime ditore                2886

Testime totale            605,208

Raste pozitive             129,456

Raste të shëruara        101,142

Raste Aktive                 25,974

Humbje jete                  2,340

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   18790

Fier        2207

Durrës  1110

Gjirokastër 945

Shkodër               908

Korçë   714

Vlorë                     486

Dibër    320

Kukës                    285

Elbasan                 179

Lezhë                    15

Berat    15