Rajoni

Shqipëri, 317 raste të reja dhe 6 viktima nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 317 raste të reja më COVID-19 në 3024 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 6 persona kanë humbur jetën për shkak të virusit.

Gjatë 24 orëve të fundit sipas MSH, janë shëruar 529 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 96,129 që nga fillimi i epidemisë.
“Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 247 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar”, bën me dije Ministria e Shëndetësisë.

Statistika (08 Prill 2021)

Raste të reja ditore 317
Të shëruar në 24 orë 529
Të shtruar në spitale 247
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3024

Testime totale 580,615
Raste pozitive 127,509
Raste të shëruara 96,129
Raste Aktive 29,083
Humbje jete 2297

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 20608
Fier 2541
Durrës 1205
Gjirokastër 1205
Shkodër 1021
Vlorë 707
Korçë 719
Kukës 344
Dibër 338
Elbasan 254
Lezhë 102
Berat 39