Bota

Shpërthimi vullkanik në Islandë konsiderohet mrekulli e natyrës

Me apo pa pandemi, bota nuk do të qëndrojë kurrë në të njëjtin vend.

Kjo për shkak se në Islandë është zgjuar nga gjumi gati gjashtëmijë-vjeçar një vullkan i quajtur ‘Fagradalsfjall’.

Shkëlqimi i llavës së tij mund të shihej nga periferia e kryeqytetit të Islandës, Reykjavík, nga 32 kilometra largësi, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Miguel Angel Morenatti, një fotograf i pavarur për Seviljen për The Associated Press, se pati këtë fat të sillte  pamje të bukura gjatë udhëtimit të tij nga ky vend i Atlantikut Verior, kur dëgjoi për këtë shpërthim më 19 mars të këtij viti.

Ai është shprehur se nga këndi i fotografit, ‘peizazhi  i Islandës është një parajsë’.

“Arritja në kulm nuk është e mundur për të gjithë. Është një ngjitje e mundimshme, e cila t’i merr dy deri në tre orë. Kur të mbaroni ngjitjen, ju mendoni me habi se çfarë ndodhë atje. Një imazh mbresëlënës, një tingull i ‘Dante-esque’, dhe një erë e gazrave që arrijnë në fytin tuaj”, është shprehur ai.