Bota

Shpërthejnë protestat në të gjithë Italinë për masat anti-virus

Protesta të dhunshme shpërthyen në të gjithë Italinë të hënën rreth kufizimeve të reja për të frenuar valën e dytë të vendit të Covid.

Përplasje u raportuan në disa qytete të mëdha – përfshirë Torinon, ku koktejet Molotov u hodhën drejt oficerëve.

Në Milano u përdor gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit, ndërsa dhunë u raportua gjithashtu në Napoli.

Demonstratat filluan menjëherë pasi urdhri i qeverisë për të mbyllur restorante, bare, palestra dhe kinema hyri në fuqi në 18:00 me kohën lokale.

Shumë rajone kanë vendosur gjithashtu shtetrrethimin gjatë orëve të natës – përfshirë Lombardinë, ku është Milano dhe Piemonte, ku është Torino.

Protestat shpërthyen gjithashtu në rreth një duzinë qytete të tjera, duke përfshirë Romën dhe Palermon.

Ndërsa një bllokim fillestar kombëtar në fillim të këtij viti u përmbush në mënyrë paqësore, njoftimi i për rivendosjen e masave ka ndeshur me një refuzim të madh.

Bizneset e vogla argumentojnë se ata janë ende duke u rikuperuar nga ky bllokim i parë dhe se më shumë kufizime mund t’i falimentojnë ato.