Bota

Shkencëtarët kinezë kanë krijuar një virus nga lakuriqët dhe minjtë në vitin 2015, video që po bën bujë

Një raport i 2015 nga TGR dhe një studim i botuar në Science Nature i të njëjtit vit flasin për një koronavirus të krijuar në laborator.

Në nëntor 2015, TGR një shërbim i transmetimit në Itali i cili përmban një numër shfaqjesh për të “argëtuar” audiencën italiane, transmetoi një shërbim në të cilin flitet për një eksperiment të kryer nga një ekip studiuesish kinezë, duke shartuar proteinën sipërfaqësore të një koronavirusi që gjendet në lakuriqet në një virus që shkakton Sars në minj, proteina mund ta bëjë hibridin të përshtatshëm për të prekur njerëzit.

Në nëntor të po këtij viti, Ralph Baric, një studiues i sëmundjes infektive në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill, gjithashtu publikoi një studim mbi përpjekjet e ekipit të tij për të hartuar një virus duke shartuar proteinën sipërfaqësore të një koronavirusi që gjendet në lakuriqët e specieve shumë të zakonshëm të quajtur “hundë kali” në një virus që shkakton Sars tek minj. Sipas gjetjeve të ekipit, të botuara në Nature Medicine, virusi hibrid mund të infektonte qelizat e rrugëve të frymëmarrjes njerëzore dhe të shkaktonte sëmundje te minjtë.

Arrijmë në vitin 2020: koronavirusi fillon të përhapet në Kinë, në Ëuhan, duke lëvizur më pas në të gjithë planetin, përfshirë Italinë.

Shënimi i “Redaktuesve”, Mars 2020: Jemi të vetëdijshëm që kjo histori është duke u përdorur si bazë për teoritë e pa verifikuara që koronavirusi që shkaktoi COVID-19 ishte inxhinierizuar. Nuk ka asnjë provë që kjo është e vërtetë; shkencëtarët besojnë se një kafshë është burimi më i mundshëm i koronavirusit “, thuhet në fund të artikullit të Declan Butler botuar në Nature dhe cituar nga Tgr Leonardo.

“Pakuptimësia e fundit është derivimi i koronavirusit nga një eksperiment laboratorik. Mos u shqetëso, është 100% natyral, për fat të keq ”, shkroi Roberto Burioni në rrjetet e tij sociale, duke u përpjekur të heqë dyshimet e të qetësojë zemrat e të gjithëve.

Ndërkohë kërkohet edhe një sqarim nga Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio: “Ministri Di Maio duhet të sqarojë menjëherë origjinën e Covid-19 me autoritetet kineze. Në këtë drejtim, rishikoni episodin e Tgr Leonardo të 16 nëntorit 2015 në Rai 3. Ai do të jetë në gjendje të zbulojë vetë lajmet se një grup studiuesish kinezë kishin krijuar një virus super mushkërie në laborator nga lakuriqët dhe minjtë. 

Ne kemi paraqitur një pyetje urgjente për këtë çështje. I njëjti raport theksoi gjithashtu shqetësimet e forta të këtij eksperimenti nga komuniteti shkencor ndërkombëtar. Me gjithë sigurimet kineze, rreziku se mund të infektonte njerëzit ishte tashmë i dukshëm. Di Maio të aktivizojë menjëherë të gjitha hetimet e nevojshme. E vërteta duhet të dalë,” tha drejtuesi i grupit të Lidhjes në Komitetin e Punëve të Jashtme, Eugenio Zoffili.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort