Bota

Shënohet vdekja e parë nga koronavirusi në Sllovaki

Sllovakia regjistroi të martën vdekjen e saj të parë nga koronavirusi, njoftoi Qendra Kombëtare e Shëndetit.

Që nga mesnata e së hënës, Sllovakia kishte 363 raste të konfirmuara me infeksion të koronavirusit.

Vendi i Evropës qendrore ka ndaluar udhëtimet ndërkombëtare në përpjekje për të frenuar epideminë, pastaj ka mbyllur shkollat dhe shumicën e dyqaneve, si dhe e bëri të detyrueshme vendosjen e maskës mbrojtëse për qytetarët që dalin jashtë shtëpisë.