Bota

“Shenja inkurajuese” në luftën kundër koronavirusit në Britani

Qeveria britanike tha të hënën se “ka shenja inkurajuese” se shpërthimi i koronavirusit është duke u qetësuar, por paralajmëroi se është shumë herët për heqjen e masave të izolimit.

Mbi 16,500 pacientë me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar.

Zyrtarët shëndetësorë thanë se lakorja e të infektuarve të rinj është rrafshuar dhe se numri i njerëzve të hospitalizuar në Londër – kryeqendrën e shpërthimit në Britani – vazhdon të bie.

“Ka shenja inkurajuese se jemi duke bërë përparim”, tha ministri i Financave, Rishi Sundak, në një konferencë për media.

Megjithatë, ai shtoi se qytetarët britanikë duhet të vazhdojnë të ndjekin udhëzimet për të qëndruar në shtëpi.

Britania është izoluar në fund të marsit, duke u kërkuar njerëzve të qëndrojnë brenda, përveç për ushtrime dhe blerje të gjërave thelbësore.

Javën e kaluar, masat janë shtyrë edhe për tri javë.

I infektuar me koronavirus ka qenë edhe kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili vazhdon të shërohet.

Ministri i Jashtëm, Dominic Raab, po i kryen detyrat në mungesë të tij.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.