Bota

Sanksione të reja SHBA-ja ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja ndaj një numri zyrtar dhe entesh iraniane.

Kjo u deklarua sot nga përfaqësuesi special i SHBA-së për Iranin dhe Venezuelën, Eliot Abrams, përpara Komisionit për Punë të Jashtme në Senat.

Navid Afkari u ekzekutua në fillim të këtij muaji pasi u dënua për goditje me thikë të një roje sigurie në protestat anti-qeveritare në 2018, njoftoi media shtetërore iraniane, raportoi reuters.

Gjykata e Lartë e Iranit refuzoi të shqyrtojë çështjen në fund të gushtit, e cila gjithashtu u mbrojt nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump. Ndryshe, autoritetet iraniane ditë më parë kishin dënuar me vdekje mundësinë iranian gjersa gjykatësit që shqiptoi dënimin, nuk mund të udhëtojë drejt SHBA-ve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.