Bota

Rusia pezullon të gjitha fluturimet ndërkombëtare për shkak të koronavirusit

Qeveria ruse ka urdhëruar pezullimin e të gjitha fluturimeve të rregullta brenda dhe jashtë Rusisë, si përpjekje e vendit që të frenojnë përhapjen e pandemisë së koronavirusit.

Qeveria tha më 26 mars se linjat ajrore do të lejohen të fluturojnë drejt vendeve të tjera me qëllim të kthimit të qytetarëve rusë në shtëpi ose nëse ata marrin autorizim të veçantë të qeverisë.

Zyrtarët rusë më 25 mars raportuan gjithsej 658 infeksione të konfirmuara me koronavirusi në vend.

Rusia gjithashtu konfirmoi dy vdekjet e para nga COVID-19, duke përshkruar viktimat si pacientë të moshuar që vuanin nga pneumonia dhe komplikime tjera shëndetësore.