Bota

Rusia e tejkalon Kinën me numër të të infektuarve

Rusia e ka tejkaluar Kinën me numrin e të infektuarve me koronavirus.

Autoritetet ruse thanë të hënën se kanë konfirmuar 6,198 raste të reja, të cilat e rrisin në 87,147 numrin e përgjithshëm të tyre.

Në Kinë, vendin e origjinës së koronavirusit, autoritetet kanë raportuar për 83,912 raste.

Në Rusi, koronavirusi ka vrarë 794 njerëz.

Rusia është izoluar qëkur presidenti Vladimir Putin ka urdhëruar mbylljen e shumicës së hapësirave publike në fund të marsit.

Masat kufizuese pritet të skadojnë më 30 prill dhe Putin nuk ka thënë se planifikon t’i zgjasë ato.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.