Bota

Rusia dëbon diplomatin bullgar

Qeveria ruse ka dëbuar një diplomat bullgar në një veprim të duhur pasi Sofja refuzoi një vizë për atasheun mbrojtës në hyrje të Rusisë, tha Ministria e Jashtme e Bullgarisë sot, transmeton Kosova.info

Ambasadori i Bullgarisë në Moskë, Atanas Krastin, është informuar se diplomat duhet të largohet nga Rusia brenda 24 orëve të ardhshme sipas protokollit diplomatik, tha ministria në një deklaratë. Moska përmendi “parimin e reciprocitetit”, tha ajo.

Bullgaria tha në tetor se kishte refuzuar një vizë për atasheun e mbrojtjes në hyrje në ambasadën ruse në Sofje, një ditë pasi dëboi një diplomat tjetër rus për spiunimin e akuzave.

Bullgaria, një aleat besnik i Moskës në kohën e komunizmit, tani është anëtar i NATO-s dhe Bashkimit Evropian, por mban lidhje të ngushta kulturore dhe historike me Rusinë, e cila mbetet furnizuesi i saj më i madh i energjisë.

Sofja nuk u bashkua me aleatët e saj në NATO dhe BE në dëbimin e diplomatëve rusë vitin e kaluar për helmimin e një ish-spiuni rus në Britani, transmeton Kosova.info

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.