Bota

Rusi: Video shqetësuese e torturave nga kampi (+18)

Media e pavarur ruse publikoi sot një video që pretendohet se tregon torturimin e të burgosurve në një burgu.

Novaya Gazeta, kritike ndaj Kremlinit, shkruan se videoja është bërë në vitin 2016 dhe 2017 në një kamp në Yaroslavl, rreth 250 kilometra në veri-lindje të Moskës, dhe se organizatat e të drejtave të njeriut ua siguruan atë gazetarëve.

Video pretendohet se tregon rojet e burgut që rrahin brutalisht dy të dënuar gati të zhveshur. Një nga viktimat thuhet se vdiq në spital më pas.

Videon mund ta shikoni këtu.