SPORT

Ruiz e rrëzon katër herë Joshuan dhe ia rrëmben titujt

Andy Ruiz Jr. ka bërë një prej triumfeve më sensacionale të boksit modern duke e mposhtur kampionin e unifikuar, Anthony Joshua.

Boksieri britanik e ka pësuar humbjen e parë në karrierë, edhe atë duke u rrëzuar katër herë nga kundërshtari i tij, i cili në raundin e shtatë fitoi me nokaut teknik.

Kampioni i ri i botës, Andy Ruiz Jr (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Kampioni i unifikuar vuri titujt e tij IBF, WBA dhe WBO, në sfidën përballë meksikano-amerikanit, i cili u përfshi në këtë duel si zëvendësues, pasi Jarrell Miller doli pozitiv në testet anti-doping dhe u suspendua.

Dhe debutimi i AJ në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk shkoi aspak mirë, pasi ai pësoi në Madison Square Garden të New Yorkut.

Andy Ruiz Jr. është kampioni i ri botëror i peshave të rënda dhe meksikani i parë që shpallet kampion bote në këtë kategori.

Raundi 1

Që nga fillimi, Ruiz sulmonte, ndërsa Joshua tregohej më i vëmendshëm dhe e priste momentin.

Raundi 2

Një moment i mirë për britanikun, i cili i dhuroi dy goditje të fuqishme.

Raundi 3

Dramë e vërtetë! AJ e rrëzoi Ruizin, por ai u çua për ta rrëzuar kampionin. Menjëherë pas, meksikani e rrëzoi sërish Joshuan, të cilin e shpëtoi gongu.

Andy Ruiz Jr dhe Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Raundi 4

Joshua ia doli të mbahej në këtë raund në përpjekje për t’u këndellur dhe vazhdimisht e shmangte kundërshtarin.

Raundi 5

Britaniku dha përshtypjen se po kthehej në lojë, por kundërshtari i tij ishte i palëkundur.

Raundi 6

Ndërkohë që Ruiz ishte gjithnjë e më i qëndrueshëm, tek AJ mbretëronte pasiguria.

Anthony Joshua humb titujt me nokaut teknik (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Raundi 7

Momenti kur Ruiz sulmoi fuqishëm dhe e rrëzoi edhe dy herë të tjera Joshuan, ndërsa gjyqtari e ndali meçin që do të thoshte, fitore me nokaut teknik për kampionin e ri.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483