Video

Rrjet masiv merimangash mbi një zonë malore në Brazil

Banorët e një zone malore në Brazil, mbetën të hutuar nga rrjetin masiv me merimanga, që dukeshin sikur do binin sipër tyre si shi.

Mirëpo, insektet që qëndronin në fijet pothuajse të padukshme, prisnin që të kapnin prenë dhe nuk përbënin asnjë rrezik për njerëzit, transmeton Telegrafi.

Ekspertët kanë bërë të ditur, se edhe sikur të binin dhe të kapeshin për njerëz apo kafshë, helmi tyre është i dobët për t’ju bërë ndonjë dëm.

Fenomeni i rrallë, është krijuar në kushtet specifiku, ku nuk ka arë, ndërsa moti është i nxehtë dhe me lagështi.

Insektet fluturojnë ulët shkaku i shtypjes, duke bërë që të përfundojnë me lehtësi në rrjetat e shpërndara. /Telegrafi/

Shfaq më shumë
//cdrvrs.com/4/3473483