SPORT

Ronaldo më i fortë se Xavi e Iniesta së bashku? Flasin statistikat

Cristiano Ronaldo është thjeshtë njëri ndër lojtarët më të mirë në histori të futbollit.

Ylli portugez gjithmonë është rivalizuar nga Lionel Messi për titullin e më të mirit të të gjitha kohërave, por 34-vjeçari tani ka kaluar një tjetër nivel.

Duke lënë anash krahasimet mes të dy lojtarëve, do të kalojmë në krahasimin e CR7 me Andres Iniestan e Xavi Hernandez.

Me Juventusin, Real Madridin, Manchester Unitedin dhe Sporting Lisbonën, Ronaldo ka arritur të shënojë 620 gola dhe ka bërë 214 asistime.

Në anën tjetër, me Portugalinë, ai ka arritur të shënojë 99 gola dhe ka bërë 37 asistime, duke e quar numrin e asistimeve në total prej 251.

Kur jemi te 251 asistimet, pesë herë fituesit i Topit të Artë ka arritur të lë pas vetëm edhe dyshen e Barcelonës, Iniestan e Xavin, që gjatë karrierës së tyre njihen vetëm për asistime e për lojën e bukur.

Xavi gjatë karrierës së tij ka bërë 212 asistime në 859 ndeshje të zhvilluara, derisa ka bërë 24 të tjerë në 131 paraqitje për Spanjën. Një total prej 236 asistimeve.

Në anën tjetër, Iniesta ka bërë 150 asistime në 715 paraqitje për klube, duke i shtuar këtu 29 nga Spanja në 131 paraqitje. /Telegrafi/