Kosova.info

Roja bregdetare spanjolle gjen turistët poshtë anijes

Tre persona janë gjetur të ulur në atë që nihet si timoni i anijes pasi ajo përfundoi një udhëtim 11-ditor nga Nigeria, thonë autoritetet spanjolle, shkruan BBC.

Një foto e shpërndarë nga roja bregdetare tregon burrat të ulur në timon në skajin e cisternës së naftës, me këmbët e tyre më pak se një metër larg ujit.

Ata u dërguan në spital në Gran Canaria dhe u trajtuan për dehidrim të moderuar.

Është e paqartë nëse ata e kaluan të gjithë udhëtimin të ulur aty.

Althini II me flamur maltez mbërriti në Las Palmas, Gran Canaria, qyteti më i madh i Nigerisë Lagos – sipas të dhënave të mbledhura nga faqet e internetit të gjurmimit detar.

Burrat u panë nga mjekët në bankën e të akuzuarve ku u gjetën dhe u dërguan në spital menjëherë më pas, thanë nga agjencia spanjolle e lajmeve EFE.

Kjo nuk është hera e parë që strehëtarët janë gjetur në timonë, të cilët janë pendë të mëdhenj si teh që gjenden nën anije dhe përdoren për drejtim.

Një djalë 14-vjeçar, i cili gjithashtu udhëtoi nga Lagos në Gran Canaria në vitin 2020, i tha gazetës El Pais se ai e kaloi të gjithë udhëtimin 15-ditor në timonin e një cisternë të madhe karburanti. Ai u shtrua në spital pas mbërritjes, pasi mbijetoi me ujë të kripur dhe duke fjetur me radhë në një vrimë mbi timon me burrat e tjerë me të cilët po udhëtonte.

Më të fundit

escort mersin - izmir escort