Gjeopolitikë

Regnum: Kush do të mbrojë interesat e Rusisë në Serbi?

Agjencia e lajmeve ruse “Regnum” ka kritikuar qeverinë e Serbisë në të cilën siç theksohet nuk ka figura që do ta mbronin interesin rus, shkruan Kosova.info

Autorja e publikimit Ana Smirnova një politologe specialiste par fushat parazgjedhore dhe komunikim shtron pyetjen se kush do të mbrojë interesat e Rusisë në qeverinë e re serbe, e cila nuk përfshinte kreun e Partisë Socialiste dhe ish-Ministrin e Jashtëm Ivica Daçiç? Në Serbi, me gjithë shumicën në parlament që Partia Progresive Serbe fitoi në zgjedhjet e 21 qershorit, qeveria nuk u formua deri më 28 tetor. Përbërja e kësaj qeverie tërhoqi shumë vëmendje nga media ruse, pasi nuk kishte vend në të për shumë njerëz që konsiderohen në mënyrë të paarsyeshme “mbrojtës të interesave ruse në Serbi”.

Së pari, kjo ka të bëjë me përfaqësuesit e Partisë Socialiste të Serbisë nën udhëheqjen e Ivica Daçiç, i cili u transferua nga posti i Ministrit të Punëve të Jashtme në postin e Kryetarit të Parlamentit. E njëjta gjë ndodhi me socialistët e tjerë. Për shembull, Ministria e Energjisë, me të cilën Rusia tradicionalisht është jashtëzakonisht e interesuar për bashkëpunim, iu dha Zorana Mikhailovic, një anëtare e kryesisë së Partisë Progresive Serbe, e cila nuk konsiderohet pa arsye si një lojtar Amerikan. Është interesant që në takimin e parë të punës në këtë pozitë kishte një konflikt me Dusan Bajatovic, drejtori i kompanisë së gazit në Serbi nga radhët e socialistëve, edhe një tjetër “njeri rus”. Lëvizja e dytë e Mihailovic ishte urimin të cilin ia adresoi për fitore Joseph Biden shumë përpara se ta bënte vetë Presidenti Serb Aleksandar Vuçiç. Në këtë drejtim, shtrohet pyetja nëse socialistët në këtë situatë mund të mbrojnë me të vërtetë interesat e Rusisë në Serbi, nëse nuk janë në gjendje të mbrojnë as pozicionet e tyre.

Përveç tyre, i vetmi që mund të konsiderohet një “lobist rus” në qeverinë e re është kreu i Partisë Popullore Serbe, Nenad Popoviç, i cili ishte i fundit që mori postin ministror. Ne po flasim për një biznesmen i cili, falë lidhjeve të tij të biznesit në Rusi, ku është pronar i kompanisë ABS-Electro, krijon një imazh të një “personi rus” për veten e tij në Serbi. Sidoqoftë, ky është një person mjaft i diskutueshëm i cili, edhe në çështjen e parë të diskutueshme në lidhje me partneritetin ruso-serb, me të cilin u përball qeveria e re, nuk tregoi shumë interes për të lobuar interesat e Moskës. Fjala është për blerjen e një vaksine kundër koronavirusit.

Ndërsa Hungaria tashmë ka vendosur të bashkohet me programin Sputnik V për zhvillimin dhe testimin e vaksinave ruse, Serbia, përkundër ofertës së hapur të Moskës, zgjodhi prodhuesin amerikan, Pfizer. Individualisht, këto vendime të fundit nga autoritetet serbe mund të duken të parëndësishme, por në një kontekst më të gjerë, kjo nuk është ashtu. E gjithë kjo është vetëm një vazhdim i politikës së ndarjes së udhëheqjes serbe nga Rusia dhe gradualisht zhvendosja në përqafimin amerikan, shenja më e qartë e së cilës ishte nënshkrimi i Marrëveshjes së Uashingtonit në shtator të këtij viti, sipas të cilit Serbia, ndër të tjera, u zotua të “diversifikojë burimet e saj të energjisë”. Dhe i vetmi “lobist rus” i mbetur në Serbi, Nenad Popovic, nuk bën asgjë për të parandaluar që ky skenar të ndodhë.

Pse?

Si fillim, ky është një person i cili, përveç pasaportës serbe ka atë zvicerane, dhe që në të njëjtën kohë është i pranishëm pothuajse në çdo lutje të mëngjesit në Uashington. Prandaj, në disa qarqe, ai konsiderohet si një agjent i padukshëm i ndikimit të SHBA. Ai ishte i përfshirë në disa privatizime të dyshimta në Serbi në vitet 1990, gjë që ka bërë që shumë ta akuzojnë atë për shkatërrimin e një numri të kompanive të mëdha Serbe gjatë atë periudhë dhe më vonë, kur ai mbajti poste të larta qeveritare. Njëra prej tyre është kompania Minel-Transformers, së cilës ai pretendohet se i ka shkaktuar dëm në shumën prej disa milion eurosh, për shkak të së cilës kompania falimentoi, dhe disa qindra punëtorë mbetën pa punë. Çështja është ende në pritje në gjykatat serbe, gjatë së cilës kohë pasuritë e Popoviçit janë rritur për më shumë se 100 milion dollarë.

Flitet se gjatë udhëheqjes së Vojislav Koshtunica në mesin e viteve 2000, Popoviç, i cili në atë kohë kishte postin e udhëheqësit të Grupit Ekonomik për Kosovë dhe ishte i lidhur ngushtë me qarqet e biznesit shqiptar në rajonin jugor të Serbisë, donte të privatizonte minierën e Trepçës dhe kompleksin turistik Brezovica. gjë që ai në fund të fundit nuk arriti ta bënte. Ai kishte kontakte pune me Hashim Thaçin, deri vonë presidenti i Kosovës, dhe Milo Gjukanoviç, Presidenti i Malit të Zi. Ai ishte Nënkryetar i Partisë Demokratike të Serbisë të Koshtunicës deri në vitin 2014, kur themeloi Partinë e tij Popullore Serbe, me të cilën më vonë, në vitin 2017, u bashkua me qeverinë e Aleksandar Vuçiq si një ministër pa portofol i ngarkuar për inovacionin.

Përkundër hetimeve dhe gjykimeve të shumta, Popovic arrin disi të mbijetojë në pushtet për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet. Ka versione që fokusi kryesor i Popovic është blerja e lirisë personale si në Serbi ashtu edhe në Rusi, ku në 2014 ai u përfshi në një skandal që përfshinte Ministrin e atëhershëm të Bujqësisë dhe ish-kreun e Chuvashia, Nikolai Fedorov. Sipas raporteve të medias, Fedorov disa herë fluturoi në udhëtime biznesi me avionin privat të Popovic, për të cilin ai nuk kishte asnjë arsye, dhe për të cilin Popovic madje u kërcënua me arrestim në Rusi për dhënie të ryshfetit. Është pohuar se vetëm karta e vizitës së ministrit serb e shpëtoi atë nga një fat i tillë.

Dhe, në fund të fundit, Popoviç mbetet i vetmi “mbrojtës i interesave të Rusisë” në qeverinë e re serbe. Sidoqoftë, duket se interesi i tij kryesor është të ketë një kartë biznesi qeveritare në mënyrë që të jetë në gjendje të bëjë biznes. Ndërkohë, ai nuk do të avokojë për vaksinat ruse, ashtu siç nuk ndryshon në atë që mbrojti Rusinë gjatë sajimit të çështjes së spiunazhit, në të cilin dyshohet se ishte i përfshirë punonjësi i ambasadës ruse Georgy Kleban, ose kur mediat serbe po bënin fushatë kundër Yevgeny Primakov, ose kur deklaratat e ambasadorit të Rusisë Aleksandër Botan-Kharchenko u deformuan… Popoviç kurrë nuk mbështeti dhënien e statusit diplomatik stafit të qendrës humanitare serbo-ruse në Nish dhe nuk kundërshtoi trillimet rreth pjesëmarrjes së pretenduar të Rusisë në organizimin e demonstratave anti-qeveritare në Beograd. Por nga ana tjetër, kur presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka nevojë për të për të rritur vlerësimin e brendshëm, Popoviç është i pari që portretizon konfrontimin e udhëheqjes serbe me ShBA dhe BE, e cila nuk do të ketë asnjë lidhje me realitetin. Gjatë kësaj kohe, ndikimi i Rusisë në ngjarjet në Serbi po dobësohet. Sinqerisht, nuk ka asgjë për t’u habitur me “lobistët” e tillë. /Kosova.info/