Bota

Qendrën e një vullkani që shpërthen në Indonezi e godet rrufeja

Ky është momenti apokaliptik që një rrufe goditi malin Semeru ndërsa vullkani aktiv po shpërthente në Java Lindore, Indonezi.

Autoritetet indoneziane kanë evakuuar mijëra njerëz në zonë ndërsa fshatrat e mbuluara me hirit dhe squfuri rreth shpateve të vullkanit. Mali Semeru është i gjatë 3,676 metra i lartë dhe është vullkani më i lartë në rrethin Lumajang në ishullin Java me popullsi më të dendur të Indonezisë.

Deri më tani, nuk ka raportime për dëmtime serioze të dikujt në zonë ose dëmtim të pronës – por situata është duke u monitoruara.

Vullkanologjia dhe Qendra e Zbutjes së Rreziqeve Gjeologjike të Indonezisë tha në faqen e saj të internetit se zona afër vullkanit ka të ngjarë të përmbyhet me ‘retë e nxehta, rrjedhën e lavës, ortekun e lavës dhe gazin helmues’. Vetë Indonezia përmban rreth 120 vullkane aktive. Vendi është i prirur për shumë aktivitete sizmike për shkak të vendndodhjes së tij në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit e Paqësorit. Kjo është një unazë vullkanesh përgjatë vijave të prishura përreth Oqeanit Paqësor.