Show Biz

Publikohen nominimet për Golden Globes – kush janë filmat më të mirë këtë vit?

Nominimet për edicionin e 77-të të “Golden Globes” janë publikuar gjatë ditës së sotme (e hënë).

Netflix kryesoi në nominimet totale, falë një shfaqje të fortë nga filmat “Marriage Story” dhe “The Irishman”. Dramat u nominuan përkatësisht për gjashtë dhe pesë çmime.

Në kategoritë televizive, seritë e Netflix “The Crown” dhe “Unbelievable” morën katër nominime secila, siç bëri edhe “Chernobyl” i HBO-së.

Edhe një herë, asnjë femër nuk u nominua në kategorinë më të mirë të regjisorit.

Ceremonia vjetore e Shoqatës së Shtypit të Hapur të Hollywood-it e cila nderon arritjet në film dhe televizion, vlerësohet si fillimi i paparashikueshëm jozyrtar i sezonit të çmimeve.

Në vazhdim ju sjellim listën e plotë të nominimeve për “Golden Globes 2020”:

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Muzikal ose komedi

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Bill Hader (“Barry”)
Ben Platt (“The Politician”)
Paul Rudd (“Living with Yourself”)
Ramy Youssef (“Ramy”)

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Muzikal ose komedi

Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Dramë

Brian Cox (“Succession”)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Dramë

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“Big Little Lies”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri të kufizuar

Christopher Abbott (“Catch-22”)
Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
Russell Crowe (“The Loudest Voice”)
Jared Harris (“Chernobyl”)
Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri të kufizuar

Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
Joey King (“The Act”)
Helen Mirren (“Catherine the Great”)
Merritt Wever (“Unbelievable”)
Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)

Seritë më të mira të kufizuara televizive

“Catch-22″
“Chernobyl”
“Fosse/Verdon”
The Loudest Voice
“Unbelievable”

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol mbështetës në seri

Patricia Arquette (“The Act”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Toni Collette
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Emily Watson (“Chernobyl”)

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol mbështetës në seri

Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Andrew Scott (“Fleabag”)
Stellan Skarsgård (“Chernobyl”)
Henry Winkler (“Barry”)

Seritë më të mira televizive – Dramë

“Big Little Lies”
“The Crown”
“Killing Eve”
“The Morning Show”
“Succession”

Seritë më të mira televizive- Muzikal apo komedi

“Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“The Politician”

Filmat më të mirë në zhanrin komedi/muzikë

“Once Upon a Time in Hollywood”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Rocketman”
“Dolemite Is My Name”

Filmi më i mirë – Dramë

“The Irishman”
“Marriage Story”
“1917”
“Joker”
“The Two Popes”

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

“The Farewell”
“Pain and Glory”
“Portrait of a Lady on Fire”
“Parasite”
“Les Misérables”

Filmi me skenarin më të mirë

Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Filmi me këngën më të mirë origjinale

“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)

Aktori më i mirë në një rol mbështetës

Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Aktorja më e mirë në një rol mbështetës

Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Aktori më i mirë në një seri televizive të zhanrit muzikal ose komedi

Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)
Best Motion Picture — Animated
“Frozen II”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“Missing Link”
“Toy Story 4”
“Lion King”

Aktori më i mirë në zhanrin dramë

Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Aktorja më e mirë në zhanrin dramë

Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

Aktorja më e mirë në një seri televizive të zhanrit muzikal ose komedi

Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)

Regjisori më i mirë i një filmi

Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“Joker”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483