SHËNDETËSIA

Pse të gjithë po nxitojnë të rregullojnë fytyrën/ Çfarë nuk dini për fillers dhe botox, si veprojnë ata në lëkurë

Shkruan: Dr. Dafina KRASNIQI
Tashmë nuk është më sekret, për shqiptarët, rimodelimi i hundës është preferenca e parë e kirurgjive plastike, shifrat e të cilave po rriten çdo vit. Tendenca që po rritet edhe më shumë është përdorimi i botox për rrudhat, si dhe mbushësve për buzët.

Çdo femër dëshiron që të ketë akoma më pak rrudha seç ka, dhe që të ketë një lëkurë sa më të lëmuar.
Por pavarisht dëshirave të mëdha, mosha bën të veten dhe lëkura ditë pas dite pushtohet nga rrudhat.

Mirëpo ndoshta nuk e dimë por gjate jetes tonë te perditshme ka plot faktore te jashtem dhe te brendshem qe ndikojne ne demtimin dhe plakjen e parakohshme si:
• humbja e indit dhjamor ne lekure
• ndryshimet hormonale(menopauza)
• menyra jo e shendetshme e te ushqyerit
• menyra e te fjeturit
• stresi etj.Por mjeksia ka perparuar dhe sot ekzistojn shume trajtime dermatologjike,qe na bëjn te dukemi me te rinjë me perdorime si fillers dhe botox.

E kishit menduar ndonjëherë të kishit buzë dhe mollëza me volum si edhe të mos kishit asnjë rrudhë në fytyrën tuaj
Keto i arrini me disa injeksione te vogla qe permbajn xhel ne permbajtje procedur qe zgjat 20 min dhe jeni te gatshem te ktheheni ne perditshmeri

Filleri/ Filleri eshte substanc në trajtë xheli, i cili mund të injektohet në lëkurë për të përmirësuar pamjen e rrudhave të holla apo të thella të lëkurës, për të mbushur dhe për të rregulluar rrudhat e thella nasolabiale, apo për të modeluar buzët. Rezultati është rritja e lëmueshmërisë së lëkurës së fytyrës, eleminimi i rrudhave të moshës dhe një pamje më e re fytyrës.

Shumica e fillersave zëvendësojnë komponentët e humbur të lëkurës, që janë kolagjeni, acidi hialurinic dhe elastina që janë shumë të domosdoshëm për rigjenerimin dhe për një funksionim sa më normal të lëkurës. Sot në të gjithë botën materiali më i mirë dhe i pranushëm biologjikisht është Acidi Hyalurinic(AH). Ai gjendet në mënyrë natyrale në lëkurën tonë.Filleri pas absorbimit të tij zgjat rreth 6-9 muaj nuk provokojnë efekte anësore ndërkohe që vazhdimisht mund t’u përshtatet linjave të fytyrës që ndryshojnë me vite (moshë).

Botox

Botoksi është një medikament që përmban një substancë të quajtur botulin toxin tipi A. Në doza të vogla të holluara toksina injektohet në muskujt e vegjël duke i relaksuar ato dhe për rrjedhim çon në shtrirjen e rrudhave të fytyrës. Botox mund të përdoret dhe për trajtimin e djersitjes së shtuar.

Si Iovepron BOTOX?
Botoksi bllokon impulset nervore që shkojnë në muskujt e vegjël dhe parandalon këta muskuj që të mblidhen. Në këtë mënyrë, lëkura sipër këtyre muskujve lëmohet dhe shtrihet pa rrudha. Botoxi vepron vetëm në muskujt specifik ku injektohet dhe jo në muskujt e tjerë afër.

Sa zgjat efekti i BOTOX? Efekti zgjat mesatarisht 4-6 muaj pas trajtimit të parë. Për të mbajtur një rrezultat sa më të mirë dhe natyral mund të përsëritet proçedura 2-3 herë në vit. Megjithëse është parë që pas trajtimit të parë efekti i BOTOX në trajtimet e radhës zgjat edhe më shumë. Mos kini frikë se pas mbarimit të efektit rrudhat tuaja do duken më keq, përkundrazi ato përmirësohen më shumë. Përdorimi i botox është parë dhe në mosha të reja mbi 18 vjeç.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.