Bota

Pronari i CureVac: Pres vaksinën këtë vjeshtë

Miliarderi gjerman Dietmar Hopp thotë se vaksina mund të parandalojë që njerëzit e shëndetshëm të sëmuren, raporton Kosova.info.

Kohët e fundit Hopp kundërshtoi ofertën e Donald Trump për të blerë kompaninë e tij EPA

Miliarderi gjerman Dietmar Hopp, pronar i kompanisë farmaceutike CureVac dhe njeriu i parë i klubit të futbollit Hoffenheim, tha se ai po pret një vaksinë për koronën e virusit në vjeshtë.

Kohët e fundit Hopp kundërshtoi një ofertë të Presidentit amerikan Donald Trump për të blerë kompaninë e tij, duke shpjeguar se ai do të bënte një vaksinë në të gjithë botën.

Për këtë arsye, dy ditë më parë, Bashkimi Evropian miratoi një kredi prej 80 milion euro, raporton Tanjug.

Vaksina si mbrojtje

“Gjëja e parë që unë duhet të them është se edhe nëse shpikja jonë ka sukses, njerëzit e sëmurë nuk mund të kurohen me këtë vaksinë. Sidoqoftë, vaksina mund të parandalojë që njerëzit e shëndetshëm të sëmuren nëse, për shembull, pandemia koronare e virusit intensifikohet dimrin e ardhshëm, pasi disa ekspertë kanë frikë kjo mund të jetë rasti, “tha Hopp për Bild.

Ai deklaroi se nëse kursi i tanishëm i kërkimit mbetet pozitiv, provat klinike do të fillojnë në fillim të verës.

“Presioni është i madh, por miratimet nga autoritetet do të vijnë më shpejt se në raste të tjera sepse çështja është delikate. Unë pres që vaksina të jetë gati në vjeshtë”, tha Hopp. /Kosova.info/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.