Kosova

Prokuroria nis hetimet ndaj Endrit Shalës

Prokuroria Themelore e Prishtinës tashmë ka nisur hetimet ndaj Ministrit në detyrë të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala.

Lajmin për nisjen e hetimeve e ka konfirmuar Laureta Ulaj, zëdhënëse në Prokurorinë Themelore të Prishtinës.

“Me urdhër të prokurorit është hapur rasti për veprën penale ‘sulmi’. Prokurori ka autorizuar policinë për dhënien e deklaratave të personave në rast”, tha Ulaj për Express.

Kujtojmë se, gazetari i Indeksonline Ensar Ramadani dje u nis për në QKUK për të marrë informacion mbi gjendjen shëndetësore të Luan Malokut, këshilltar i kryetarit të Nismës Soacialdemokrate, Fatmir Limajt, i cili kishte mbetur i plagosur pas të shtënave me armë në lagjen “Veternik” të Prishtinës.

Ndonëse shkoi për të plagosurin, vetë gazetarit i është dashur të marr tretman mjekësor në QKUK, pasi siç ka raportuar është goditur me grusht nga ministri në detyrë i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala.

Për rastin ka reaguar edhe Asociacioni i Pavarur i Gazetarëve (AGK).


Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//nessainy.net/4/3473483