Kosova

Prokuroria ka nisur hetimet preliminare për procesin e zgjedhjes së noterëve

Tetë muaj prej kur janë ngritur dyshime për parregullsi, Prokuroria Speciale ka nisur hetimet preliminare për procesin e përzgjedhjes së noterëve. Prokurori special, Haki Geci, ia ka konfirmuar gazetës se ka autorizuar Policinë e Kosovës që të fillojë me mbledhjen e informatave, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Kam bërë autorizim për mbledhjen e informatave për këtë çështje. Pra hetuesit janë duke grumbulluar informata”, i ka thënë ai “Kohës Ditore”.

Procesi i emërimit të noterëve është pezulluar pas reagimeve të shumta nga organizatat e shoqërisë civile dhe ambasadat e huaja.

Ish-ministri Abelard Tahiri, në kohën e të cilit janë zhvilluar procedurat e noterisë, e për të cilat ka pasur shumë diskutime, ka thënë që nëse janë nisur hetimet, atëherë është një gjë e mirë.

“Nëse është e vërtetë që ka nisur hetimi, siç po thoni ju, nuk jam i njoftuar për këtë. Unë edhe në emisione të ndryshme, edhe në shumë paraqitje publike u kam bërë ftesë organeve të drejtësisë që të hetojnë dyshimet që janë ngritur për këtë proces”, ka thënë Tahiri.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//cdrvrs.com/4/3473483