Problem sa registarskim tablicama: Šta kaže Briselski sporazum?

Odluka Vlade Kosova da provede mjere reciprociteta protiv vlasnika vozila koje nose registracije Srbije pri ulazu na Kosovo izazvala je proteste lokalnih srba stanovnika sjeveru Republike Kosova i oštre reakcije zvaničnog Beograda.

Predstavnici Srbije kažu da je Kosovo ovom radnjom prekršilo odredbe Briselskog sporazuma, koje su dvije zemlje postigle uz posredovanje Evropske unije.

U Prištini kažu da se ponašaju u skladu sa Briselskim sporazumom.

Šta Briselski sporazum kaže o registarskim tablicama Kosova?

Sporazum o slobodi kretanja između Kosova i Srbije postignut je 2011. u Briselu.

Ovim dokumentom uklonjene su registarske tablice Srbije sa oznakama gradova na Kosovu, kao što su PR (Priština), GL (Gnjilane) KM (Mitrovica)… Naime, vozila sa takvim tablicama morala su se preregistrovati u RKS (Republika Kosovo) ili sa neutralnim statusom – KS (Kosovo).

“Svi vlasnici automobila sa prebivalištem na Kosovu koristiće RKS ili KS registarske tablice. Izdavat će ih nadležni organi na Kosovu”, navodi se u tački 7 Sporazuma o slobodi kretanja.

No, uprkos tome, u četiri opštine na sjeveru Kosova, gdje većinu stanovništva čine pripadnici srpske zajednice, građani su vozili automobile sa tablicama gradova na Kosovu, koje je izdalo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.

S druge strane, građani Kosova nisu mogli ući na teritoriju Srbije sa registarskim oznakama RKS nego su morali iste zamjeniti privremenim registarskim tablicama. Tako je, prema dogovoru, Kosovo u obavezi da izdaje registarske tablice KS na još pet godina, što je Srbija prihvatila.

Tehnički sporazum o slobodi kretanja iz 2011. godine finaliziran je u Briselu 14. septembra 2016. godine, kada se Kosovo složilo da produži važenje tablica KS za još pet godina.

Kada je istekao rok za sporne registarske tablice?

Petogodišnji period završio je 15. septembra 2021. godine.

“Ovo je bio krajnji rok za uklanjanje i upotrebu ovih tablica, kao i registarskih oznaka sa skraćenicama KM za “Kosovsku” Mitrovicu, PR za Prištinu, UR za Uroševac, PZ za Prizren i GL za Gnjilane”, rekao je premijer Kosova, Albin Kurti, 20. septembra. Rekao je da će ove registarske tablice biti oduzete.

Šta je sa tablicama sa gradovima u Srbiji?

Odlukom Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova, građani koji imaju registarske tablice Srbije, na primjer BG (Beograd), KG (Kragujevac) NI (Niš), sada moraju privremene registarske tablice pri ulasku na teritoriju Kosova.

Optužujući Prištinu za kršenje odredbi Briselskog sporazuma, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Rekao je da problem nisu samo tablice KS, već “i tablice iz centralne Srbije”.

“Problem je u tome što su zaustavili automobil vranjskih registarskih oznaka, a zatim uklonili tablice međunarodno priznate države, članice Ujedinjenih naroda, jer im se to nije svidjelo”, rekao je Vučić 20. septembra i dodao da stvar nije navedena ni u jednom dokumentu.

Briselski sporazum ne spominje izričito uslove za ulazak na Kosovo vozila sa registarskim tablicama gradova u Srbiji.

U tekstu Ugovora iz 2011. godine, koji je objavljen na web stranici Vlade Kosova, navodi se da “kosovska strana zadržava pravo, nakon konsultacija sa Evropskom unijom, da primijeni režim privremenih registarskih tablica”.

Mjere reciprociteta

Do sada su građani Kosova sa registarskim oznakama RKS (Republika Kosovo) prilikom ulaska u Srbiju platili oko pet evra za privremene tablice, koje važe 60 dana.

Premijer Kosova, Albin Kurti, rekao je 20. septembra da zvanična Priština ne želi da uvede mjere reciprociteta, ali nema drugog rješenja, zbog stavova zvaničnog Beograda.

Premijer Kurti je ranije u više navrata rekao da će Srbiji uvesti mjere reciprociteta u svim oblastima.

Za šta Beograd optužuje Prištinu?

Nakon sastanka Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije, Vučić je rekao da Priština odbacuje primjenu odredaba Briselskog sporazuma, uglavnom onih koje se odnose na Zajednicu opština sa srpskom većinom na Kosovu.

U okviru dijaloga za normalizaciju odnosa, Kosovo i Srbija postigle su 2013. sporazum o osnivanju Zajednice opština sa srpskim većinskim stanovništvom na Kosovu. Konkretni detalji usklađeni su sa sporazumom iz 2015. godine.

Međutim, Ustavni sud Kosova je u decembru 2015. utvrdio da principi Zajednice opština sa Srpskom većinom na Kosovu nisu u potpunosti usklađeni sa Ustavom Kosova, ali se, dodala je, mogu uskladiti sa pravnim aktom Vlade Kosova.

Ono što je diskutabilno, prema odluci Ustavnog suda, je da ZOSV nije zasnovana na multietničnosti, već okuplja općine u kojima je etnička zajednica većina.

Kosovo i Srbija pregovaraju o normalizaciji odnosa od 2011. godine.

Do sada je postignuto više od 30 sporazuma – od kojih većina nije sprovedena na terenu.

Obje zemlje međusobno prenose odgovornost za neprovođenje sporazuma.

Šta kažu u Briselu?

Specijalni predstavnik EU za dijalog Kosovo-Srbija Miroslav Lajčak izrazio je zabrinutost zbog situacije na sjeveru Kosova i pozvao na hitno odlaganje mjera.

On je rekao da je informisao ambasadore država članica EU o situaciji na sjeveru Kosova i ponovio spremnost evropskih institucija da olakšaju razgovore “o svim otvorenim pitanjima” u okviru dijaloga.

Datum nastavka političkog dijaloga između Kosova i Srbije još nije određen. \ REL

Go to TOP