SPORT

Prishtina rikthen “bishën” Alihoxhiq

Klubi i basketbollit “Prishtina” njofton se ka bërë përforcimin e radhës.

Ajo ka është përforcuar me qendrën boshnjake, “bishën” Fahro Alihoxhiq.

Ky është postimi i plotë i klubit pa ndërhyrje:

Rikthehet bisha Alihodzic

Fahro Alihodzic është rikthyer në shtëpinë e Kampionëve pasi fatkeqësisht vitin e kaluar në fillim të sezonit pati një lëndim dhe nuk e pati fatin që të parqitet në klubin tonë!

Qendra 208 cm e gjatë, njihet për lojë fizike nën kosh, ku arma e tij më e fortë është mbrojtja, e cila do t’i jep mjaft siguri ekipit.

Alihodzic ka qenë pjesë e disa ekipeve, duke filluar nga Amerika, ku ishte pjesë e disa kolegjeve si, Fordham, Southeastern Iowa CC, si dhe UAB. Në kolegje pati paraqitje mjaft të mira.

Karrierën si profesionist e nisi në Hungari tek dyherë kampioni, Kaposvari.

Shumicën e karrierës së tij e kaloi në Greqi tek skuadrat Rethymno, Promitheas Patras e Panionis. Një edicion luajti edhe në Estudiantes Concordias të Argjentinës, kurse së fundi mbrojti ngjyrat e skuadrës nga Superliga e Belgjikës, Leuven Bears.

Welcome Back Fahro

Mbi Prishtinë është vetëm qielli”.