Bota

Presidenti i Brazilit e minimizon kërcënimin nga koronavirusi

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, i akuzoi mediat për ngjallje të frikës nga koronavirusi.

Në një adresim televiziv, ai u bëri thirrje kryebashkiakëve dhe guvernatorëve të heqin dorë nga kufizimet që kanë prezantuar për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

Bolsonaro i bëri komentet pasi dy qytete të mëdha të Brazilit, Sao Paulo dhe Rio de Zhaneiro, u vendosën në izolim të pjesshëm.

Brazili ka raportuar 2,200 raste të të infektuarve me koronavirus dhe 46 viktima.

“Jeta jonë duhet të vazhdojë. Puna duhet të mbahet. Ne duhet t’i kthehemi normalitetit”, tha Bolsonaro.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483