Bota

Presidenti i Brazilit akuzon Macronin se shfrytëzoi krizën e Amazonës për përfitime politike

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se numri rekord i zjarreve në pyjet në Amazon është një “krizë ndërkombëtare” që duhet të kryesojë axhendën në samitin e G7 të kësaj fundjave.

“Shtëpia jonë po digjet”,  ka shkruar ai në Twitter.

View image on Twitter

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro u përgjigj duke akuzuar Emmanuel Macron se përdori çështjen për “përfitim politik”.

Ai tha se thirrjet për të diskutuar zjarret në samitin e G7 në Biarritz, në të cilin Brazili nuk po merr pjesë në, evokojnë “një mentalitet të gabuar kolonialist”.

Pylltaria mw e madhe në botë, Amazon është një dyqan jetësor i karbonit që ngadalëson ritmin e ngrohjes globale.

Prodhon një të pestën e oksigjenit në botë dhe rreth 20% të ujit të saj të freskët, sipas Fondit Botëror për Natyrën (WWF).

Ajo është gjithashtu shtëpi për rreth tre milion lloje të bimëve dhe kafshëve, dhe një milion njerëz indigjenë.