Policija “stari” u isčekivanju zakona o prevremenom penzionisanju

Ministarstvo finansija procjenjuje troškove Nacrta zakona o prijevremenom penzionisanju policijskih službenika, ali nije navelo kada se procjena može završiti, što onda otvara put za obradu Nacrta zakona Skupštini. No, Sindikat policije zahtijeva da se nacrt zakona odobri što je prije moguće, a sigurnosni stručnjaci ocjenjuju da je teško implementirati u praksi zbog njegovih visokih troškova.

Sa prosečnom starošću od 48 godina, kosovski policajci su najstariji u regionu. Već nekoliko godina radi se na izradi nacrta zakona o prijevremenom penzionisanju policajaca. Pre četiri meseca, ministar unutrašnjih poslova, Dželjalj Svečlja (Xhelal Sveçla), najavio je da će se ovaj nacrt zakona uskoro obraditi u Skupštini, ali se tako nešto još nije dogodilo.

Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je da je nacrt zakona, koji otvara put za zapošljavanje novih generacija u policiji, poslan Ministarstvu finansija na finansijsku procjenu, ali ono nije navelo kada se očekuje okončanje procesa . Sindikat policije traži usvajanje nacrta zakona što je prije moguće.

Predsjednica ovog sindikata Valbona Kamberi najavila je da se nacrtom zakona priznaje pravo na porodičnu penziju i nakon smrti pripadnika policije.

“Trebali biste to uzeti u obzir jer je Kosovska policija prva institucija formirana nakon rata i naravno u to vrijeme su se primali ljudi koji nisu imali starosna ograničenja, pa je sada vrijeme da se povuku i svakako zaslužuju” dostojanstvenu penziju”, rekao je Kamberi.

Međutim, Kosovski centar za sigurnosne studije (KCSS) smatra izazovnim i problematičnim za državu visoke troškove implementacije ovog zakona.

Svaki policajac koji napuni 55 godina prelazi u prijevremenu penziju, a očekuje se da će primati 60 posto plate kao penziju. Otprilike u ovim godinama, procjenjuje se da Kosovo ima oko 2 hiljade policajaca. Stoga je Plator Avdiu iz KCSS -a procijenio da bi Vlada trebala pronaći alternativne načine za budžetiranje implementacije ovog zakona.

“Obim samog procesa prijevremenog penzionisanja trebao bi garantovati reformu unutar kosovske policije, jer je sama ideja prijevremenog penzionisanja svojevrsna tiha provjera unutrašnjih struktura policije radi ažuriranja njenih redova, ali za policiju ulagati u profesionalizam službenika koji će biti zaposleni”, ocijenio je Avdiu.

Institucije nisu otkrile iznos eventualnih troškova ovog nacrta zakona, ali prema ranijem istraživanju KCSS -a, procjenjuje se da je to oko 70 miliona eura. Sprovođenje ovog zakona planirano je za 2023. godinu, dok se očekuje da će proces penzionisanja biti postepen. Takav zakon je na snazi ​​za pripadnike Kosovskih sigurnosnih snaga, ali su njegovi troškovi znatno manji zbog malog broja pripadnika vojske.

Go to TOP