SPORT

Pirlo tregon situatën që po e kalon Dybala në Juventus

Andrea Pirlo e pranon që Paulo Dybala ishte mërzitur pasi qëndroi në stol për 90 minuta kundër Crotones.

Pirlo konfirmoi raportimet e djeshme që pretendonin se lojtari nuk ishte i lumtur për qëndrimin në bankën rezervë për ndeshjen kundër rivalit të Serie A ishin të sakta.

“Unë fola me të dje”, ka zbuluar Pirlo në konferencë për media.

“Unë flas me të ashtu siç flas me të gjithë të tjerët. Ai ishte i mërzitur sepse nuk erdhi të shtunën, por po kthehet nga tre muaj pasivitet dhe tre ditë në një spital në Argjentinë duke u trajtuar për një virus të stomakut”.

“Ai mund të luante ndaj Crotones, por ne u reduktuam në dhjetë lojtarë dhe nuk ishte e mundur ta linim të hynte”.

“Tani ai është në dispozicion, herët a vonë do të duhet të hyjë në fushë. Ai ende nuk ka luajtur asnjë minutë të vetme, ne do të shohim se çfarë të bëjmë”.

“Ai është një lojtar kryesor për ne, ai është një kampion, dhe sigurisht që nuk e vë re tani që unë jam trajner”.

“Ai nuk po luan sepse nuk ka qenë kurrë mirë dhe nuk ka qenë duke u stërvitur vazhdimisht. “Dybala mund të luajë kudo, lojtarët e mirë mund të gjejnë pozicionin e duhur vetë. Ai është një sulmues, ai duhet të qëndrojë sa më afër qëllimit. Ai mund të luajë përpara ose midis rreshtave”, ka shtuar më tej Pirlo.