SHËNDETËSIA

Pesë shenja që tregojnë se ju nuk po bëni sa duhet aktivitet fizik

Sot ne shpesh planifikojmë të punojmë pak më gjatë në zyrat tona, nesër kemi në plan një maratonë të Netflix, ne jemi shumë dembelë për të bërë pazar ushqimesh, kështu që porosisim ushqim në internet

Nuk është për t’u habitur që trupat tanë fillojnë të panikojnë dhe të na thonë se në të vërtetë është koha të kujdesemi për veten.
Bright Side na ndihmoi deshifrimin e sinjaleve të trupit tuaj në një përpjekje për ta bërë jetën tuaj pak më të lehtë dhe më të shëndetshme.

  1. Sytë tuaj janë të fryrë.

Një mënyrë jetese e ulur është një nga shkaktarët kryesorë të mbajtjes së ujit .

Sytë e fryrë shfaqen për shkak të periudhave të zgjatura të qëndrimit në një pozicion horizontal .

Sapo të filloni të përfshini disa lëvizje në rutinën tuaj të përditshme, sytë e fryrë nuk janë më një problem.

  1. Vuani nga kapslliku

Ushtrimet janë të rëndësishme për lëvizjet e rregullta të zorrëve.

Nëse pjesën më të madhe të kohës e kaloni ulur, duhet më shumë kohë që ushqimi të lëvizë nëpër zorrën tuaj të trashë.

Si pasojë, sasia e ujit që trupi juaj thith nga jashtëqitja juaj është e kufizuar, gjë që sjell kapsllëk.

Lëvizja rregullisht përmirëson efikasitetin e traktit tuaj tretës .

Edhe një shtrirje e thjeshtë 5 minutëshe disa herë në ditë mund të parandalojë kapsllëkun.

  1. Ju po harroni

Nëse shpesh ndiheni sikur një mendim tjetër sapo ju ka rrënuar mendjen, mund të dëshironi të merrni parasysh lëvizjen .

Një studim zbuloi se njerëzit që bëjnë stilin e jetës së ulur tregojnë ndryshime strukturore në tru në zonën e lobit temporal medial.

Ky lob është përgjegjës për aftësinë tonë për të memorizuar gjërat.

Ushtrimet fizike rrisin kujtesën.

Nuk është për t’u habitur që struktura juaj e trurit rritet ndërsa bëheni më të aftë.

  1. Gjunjët ju dhembin.

Lëvizja është sekreti për lirimin e nyjeve të ngushta.

Ushtrimet fizike mund të lehtësojnë artritin dhe simptomat e artrozës, veçanërisht ushtrime aerobike me ndikim të ulët.

Pacientët me dhimbje kronike të gjurit këshillohen t’i nënshtrohen një programi ushtrimesh.

Duke punuar rregullisht, muskujt tuaj forcohen dhe bëhen më fleksibël.

  1. Ju keni dëshirë për sheqer.

Aktiviteti fizik lufton në mënyrë të përsosur dëshirat e sheqerit.

Ai rrit energjinë tuaj dhe çliron endorfina, të cilat inkurajojnë lumturinë e përgjithshme.

Nga ana tjetër, hormonet e lumtura ulin ndjeshëm dëshirat për sheqer.

Të bësh mjaft lëvizje gjatë ditës e mban larg depresionin .

Kështu që, pa depresion apo gjendje të keqe shpirtërore, nuk ka nevojë për të gërryer akulloren!