Bota

Përmbytjet në veri të Italisë – një lumë baltë përmbyti rrugët

Përmbytje në pjesë të ndryshme të botës, zjarre të papara në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Rusi – ne kemi qenë dëshmitarë të gjithë kësaj në javët e fundit … Një pjesë e Italisë tani po lufton me përmbytjet.

Moti ekstrem ka goditur Italinë veriore pasi stuhitë goditën liqenin Como, një destinacion turistik shumë i njohur.

Një video që po qarkullon në mediat sociale tregon një lumë të mbushur me baltë që përmbyt rrugët me forcë të madhe … Disa dhjetëra njerëz, sipas informacionit aktualisht në dispozicion, u evakuuan pasi vendet përreth liqenit u goditën nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet.

Përmbytjet vijnë pas zjarreve që shkatërruan Italinë e Jugut gjatë fundjavës dhe ishin veçanërisht shkatërruese në Sardenjë.