Kosova

Për pak pritet të nisë intervistimi i Thaçit, shqiptarët po protestojnë në Hagë

Një grup shqiptarësh janë mbledhur para selisë së Dhomave të Specializuara në Hagë, ku për pak minuta pritet të mbërrijë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi për intervistim nga prokurorët.

Siç raportoi gazetari i KOHËS në Bruksel, Augustin Palokaj, protestuesit po mbajnë transparente me mesazhet që kujtojnë krimet e Serbisë të kryera në Kosovë.

“Ne nuk kemi heronj për të sakrifikuar”, “Ne e shohim se nuk ka drejtësi për të gjithë, por nuk kemi besuar se nuk ka fare drejtësi”, “Ky është racizëm” “Çfarë duhet t’u themi fëmijëve të prindërve të zhdukur nga regjimi i Milosheviqit?”, “Ku është drejtësia për 20 mijë gra të përdhunuara në Kosovë nga regjimi serb”, thuhet në disa prej pankartave të protestuesve.

Specialja ka ngritur aktakuzë ndaj Thaçit dhe kreut të PDK-së Kadri Veseli.

Shfaq më shumë
//benoopto.com/4/3473483