Kombëtare

PDK në Skenderaj: E papranueshme, Kurti në Skenderaj i shoqëruar me Njësi Speciale e në Veri pa ta

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Skenderaj ka reaguar pas vizitës së Albin Kurtit të këtë qytet duke e quajtur të papranueshëm shoqërimin e tij nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës.

“Dega e PDK-së në Skenderaj e konsideron të papranueshme vizitën e Albin Kurtit ne Skenderaj shoqëruar nga Njësia Speciale e Policisë së Kosovës. Vizitat dhe aktivitetet e Albin Kurtit në këtë formë, janë plotësisht të papranueshme, pasi te qytetarët e Skenderajt dhe Drenicës ngjallin kujtime të kohëve të errëta për Skenderajn dhe Drenicën”, thuhet një njoftimin e kësaj dege në Facebook.

Në reagim më tutje kritikohet që Kurti nuk kishte shkuar me përforcime në Veri të Mitrovicës ditë më parë, por një gjë të tillë e bëri, sipas tyre, në Skenderaj, në mënyrë që ta shfaqë si zonë me rrezikshmëri.

“Kjo vizitë e blinduar kishte për qëllim provokimin e qytetarëve të Skenderajt dhe viktimizimin e mëtutjeshëm të Albin Kurtit me qëllim të përfitimit elektoral në prag të zgjedhjeve. Vizita e Kurtit sot në Skenderaj u realizua shoqëruar nga njësitë speciale të Policisë së Kosovës, gjë që nuk ndodhi para pak ditësh në veri të Mitrovicës. Pse ndodhi kështu?”

“Tentimi për ta paraqitur Skenderajn si zonë me rrezikshmëri është i kahmotshëm, edhe për kundër se Skenderaj që nga paslufta, bazuar në raportet zyrtare ka qenë dhe vazhdon te jetë zona më e sigurt në Kosovë”.

Ata thonë që Kurti nuk po zgjedh forma për të fituar vota, dhe se situatën e sotme në Skenderaj e ka inskenuar me dashakeqësi.

“Kjo lloj vizite dëshmon se Albin Kurti nuk po zgjedh mënyra dhe forma për të përfituar elektoralisht, edhe duke përdorur forcat e rendit. Situata e sotme në Skenderaj ishte krejtësisht e inskenuar dhe me skenar dashakeq”.

“Qytetarët e Skenderajt në vazhdimësi kanë përqafuar vlerat demokratike të lirë dhe të zgjedhjes së lirë. Qytetarët e Skenderajt kanë sakrifikuar në vazhdimësi për këto vlera. Ata as sot dhe asnjëherë nuk do të bien pre e provokimeve të ulëta nga kushdo që bëhen”.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort