Bota

Pas tre muajsh pritje formohet koalicioni, në këtë shtet pritet të ketë qeveri të re

Lideri konservator në Austri, Sebastian Kurz, është shumë afër rikthimit në pushtet pasi që një marrëveshje për koalicion është arritur me Partinë e Gjelbër, tre muaj pasi që partia e të parit fitoi zgjedhjet parlamentare.

Të shtunën mbrëma Partia e Gjelbër thirri një takim të kryesisë për fundjavën që vjen për të miratuar lidhjen e koalicionit.

Të dielën në mëngjes, Kurz dhe lideri i partisë tjetër, Uerner Kogler, thanë se një marrëveshje mund të ndodhë në mes të javës që vjen.

Një marrëveshje do të bëjë Kurzin përsëri Kancelar të Austrisë. Qeveria e fundit e drejtuar nga ai u rrëzua parakohe pasi që partnerët e tij të koalicionit u zunë në flagrancë në një video duke bërë afera korruptive, transmeton Gazeta Express.

“Ende nuk kemi arritur në vijën e finishit, por pengesat kryesore në rrugën drejt krijimit të qevrisë janë kaluar”, tha Kurz. 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.