Rajoni

Pas një sulmi në zemër, vdes kryetari i qytetit të Zagrebit

Kryetari i qytetit të Zagrebit, Milan Bandiq, vdiq në moshën 66 vjeçare, raportojnë mediat kroate.

Bandiq, siç thonë ata, u sëmurë vonë në mbrëmje dhe autoambulanca e transportoi në spitalin Sveti Duh, ku reanimimi u provua pa sukses.

Lajmi u konfirmua nga Qyteti i Zagrebit “Në hidhërim të thellë, ne po informojmë bashkëqytetarët tanë, bashkëpunëtorët, miqtë, Zagrebin dhe publikun kroat se papritmas, sot, 28 shkurt, në moshën 66 vjeçare, Kryetari i Bashkisë së Qytetit të Zagrebit, Milan Bandiq vdiq pas një sulmi në zemër”.

Bandiq lindi në vitin 1955 në Grude dhe, sipas rrëfimit të tij, pika e kthesës në jetën e tij ishte 1974, kur u transferua në Zagreb.

Ai foli për Zagrebin si një ëndërr të realizuar gjersa është bërë një nga politikanët më të pasur kroatë.

Në vitin 2000, në zgjedhjet e parakohshme, ai u bë kryebashkiak për herë të parë. Pasi ai shkaktoi një aksident automobilistik në 2002 i dehur dhe u përpoq të jepte ryshfet një oficeri policie, ai dha dorëheqje. Ai u kthye në pozicionin e kryetarit në vitin 2005.

Në fund të vitit 2014, Bandiq u arrestua në operacionin Agram. Bandiq do të përfundojë në burg për herë të dytë deri në fund të këtij mandati, por pas kësaj do të marrë akoma votat e më shumë se 147 mijë qytetarëve të Zagrebit në zgjedhjet lokale dhe të fitojë një mandat tjetër.

Vdekja j vjen në prag të zgjedhjeve të reja në Zagreb, në të cilat ishte përsëri midis favoritëve më të mëdhenj.