Bota

Parlamenti Kanadez deklaroi veprimet e Kinës kundër Ujgur gjenocid

Dhoma e Ulët e Parlamentit e Kanadasë deklaroi me shumicë dërrmuese trajtimin e Kinës ndaj pakicës së saj Ujgure.

Kërkesa për shpalljen e gjenocidit, për të cilën 266 deputetë votuan pro dhe asnjë kundër, u mbështet nga të gjitha partitë e opozitës dhe disa deputetë nga Partia Liberale në pushtet.

Kryeministri Justin Trudeau dhe shumica e anëtarëve të qeverisë së tij abstenuan, raporton BBC.

Kërkesa e bën Kanadanë vetëm vendin e dytë pas Shteteve të Bashkuara që e njeh veprimin kinez si gjenocid.

Ligjvënësit gjithashtu votuan për të miratuar një ndryshim që i kërkon Kanadasë që Komiteti Olimpik Ndërkombëtar të zhvendosë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 nga Pekini në një qytet tjetër “nëse qeveria kineze vazhdon këtë gjenocid”.

Kina reagoi të martën, duke thënë se kishte dënuar dhe refuzuar propozimin e Kanadasë, sipas një raporti të Reuters. Ajo citoi zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin të thoshte se Kina kishte “kundërshtuar ashpër” Kanadanë.

Trudeau deri më tani ka hezituar të etiketojë veprimet kineze kundër pakicës Ujgure në Xinjiang si gjenocid, duke e quajtur termin “jashtëzakonisht të vështirë” dhe duke thënë se hetimi i mëtejshëm është i nevojshëm para se të merret një vendim.