Bota

Papa Françesku emëron kardinalin e parë afro-amerikan

Papa Françesku ka thënë se do të emërojë 13 kardinalë të rinj katolikë nga tetë shtete të ndryshme, midis tyre klerikun e parë afro-amerikan.

Papa këtë njoftim e dha gjatë një fjalimi të befasues nga dritarja me pamje nga Sheshi i Shën Pjetrit në Romë, raporton BBC.

Wilton Daniel Gregory, Kryepeshkopi progresiv 72-vjeçar i Uashington DC, do të jetë njëri prej tyre.

Kardinalët do të emërohen në një ceremoni gjatë 28 nëntorit në Vatikan, transmeton Telegrafi.

Kardinalët janë klerikët më të vjetër në Kishën Katolike Romake poshtë Papës. Roli i tyre përfshin zgjedhjen e papës – kreut të Kishës – i cili zgjidhet midis tyre në një mbledhje të fshehtë të njohur si konklavë.

Ndërsa katër emërimet e reja janë mbi moshën 80 vjeçare, por nuk lejohen të votojnë sipas rregullave të Kishës.

Nëntë të nominuarit që do të kenë të drejtën për të votuar vijnë nga Italia, Malta, Ruanda, Shtetet e Bashkuara, Filipinet, Kili, Brunei dhe Meksika.

Ekspertët e Vatikanit thonë se emërimi i kardinalëve të rinj do të çimentojë ndikimin e Papa Françeskut mbi klerikët që një ditë do të zgjedhin pasardhësin e tij.

Duke supozuar se janë emëruar kardinalët e rinj, Papa Françesku do të ketë zgjedhur pothuajse 60 për qind të prelatëve gjatë mandatit të tij.