Pandemija imala je utjecaja na poboljšanje zraka
Osoba zadužena za rad u nerezidentnoj ambasadi Japana na Kosovu, Mitsunori Ogasawara, rekla je da je pandemija COVID-19 takođe uticala na kvalitet vazduha, smanjujući zagađenje. Podaci o situaciji sa poboljšanim vazduhom rekao je na završnoj regionalnoj konferenciji: “Projekat razvoja kapaciteta za kontrolu zagađenja vazduha u Republici Kosovo“, koju je organizovalo Ministarstvo životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture u saradnji sa japanskom agencijom (JICA) .
Ogasawara je pozvao zemlje učesnice konferencije da nastave saradnju i dalje smanje zagađenje vazduha na zapadnom Balkanu.
“Zadovoljstvo mi je biti ovdje na ovoj regionalnoj konferenciji o projektu razvoja kapaciteta za kontrolu zagađenja zraka. Pandemija je utjecala na naš život, a utjecala je i na kvalitet zraka. Zagađenje vazduha nije pogodilo samo Kosovo, već i Balkan i šire. Nadam se da ćemo nastaviti raditi na poboljšanju kvaliteta zraka”, rekao je Ogasawara.
Visare Hoxha iz Ministarstva životne sredine predstavio je aktivnosti sprovedene u ovom projektu, obuku osoblja i njihov napredak. Hoxha je dodao da je ovaj projekat koštao približno 4 miliona evra. “Tokom zime smo imali veće zagađenje vazduha u Prištini.
Postavili smo 12 stanica i na nekima od njih je bilo viška normalnih vrijednosti. Budžet ovog projekta bio je približno 4 miliona eura.
“Priština je imala veće zagađenje i smatra se da je to zagađenje dolazilo od lignita i vozila”, rekao je Hoxha.
U godišnjem izveštaju o stanju vazduha 2020. godine zaključeno je da su glavni izvori zagađenja vazduha za 2020. godinu na teritoriji Kosova oni postojeći koji su pomenuti u prethodnim izveštajima, kao što su: Termoelektrane “Kosovo A” i “Kosovo B”, sagorevanje malih (domaćinstva, pekare, restorani itd.), industrijskih operatera i drugih ekonomskih operatera (preduzeća), drumskog transporta, deponija gradskog otpada, poljoprivrede, kamenoloma itd.
U 2020. godini, kao i prethodnih godina, jesensko-zimske sezone rezultirale su većim zagađenjem u odnosu na druga godišnja doba. Ovaj povećani nivo zagađivača u zraku rezultat je spaljivanja u industriji, spaljivanja fosilnih goriva za spaljivanje u domaćinstvima, transportu itd. U ovoj sezoni meteorološki uslovi u velikoj mjeri utječu na kvalitet zraka zbog vlage, atmosferskih padavina, magle itd. Procijenjeno je da su parametri s najvišim vrijednostima u zraku koje su nadzirale stanice za nadzor prašine PM10 / PM2,5.
U području prištinske aglomeracije (AKS1), vrednosti PM10 i PM2,5 pokazale su prekoračenja iznad graničnih vrednosti u nadzornim stanicama KHMI, Rilindje, Obiliq i Dardhishtë. Prekoračenja su bila najizraženija tokom januara, februara, novembra i decembra. Na stanicama IHMK, Rilindje, Obiliq i Dardhishtë. Na svim stanicama u ovom području zabilježeno je 280 dana s prekoračenjima vrijednosti tokom 2020. Ostali parametri poput SO2, O3, CO rezultirali su nižim vrijednostima nego što dopuštaju standardi. Vrijednosti NO2 osim januara rezultirale su nižim u odnosu na dozvoljene vrijednosti. Na području ZKS1, osim parametara PM10, PM2,5, koji su procijenjeni sa većim vrijednostima tokom mjeseci jesenje sezone-zima, ostali parametri kao što su SO2, NO2, CO, O3 rezultirali su ispod standardnih vrijednosti. Samo tokom 2020. godine na ovom području zabilježena su 323 dana s prekoračenjem vrijednosti PM10. Od 2018-2020. godine trend zagađenja parametara poput PM10, PM2,5, SO2. NO2, O3, CO, pokazao je progresivan pad.
To pokazuje da su poboljšanja u infrastrukturi i ulaganja u životnu sredinu utjecala na to da su ovi zagađivači na nižim nivoima u zraku.u poređenju s vrijednostima prašine u Termoelektrani A. Emisije SO2 i NOX iz dvije elektrane tokom 2020. godine bile su iznad dozvoljena vrijednost prema standardima. Prema izvještaju, emisije zagađivača prašine, SO2 i NOX, CO iz Ferronikelija, bile su ispod dozvoljenih vrijednosti tijekom 2020. godine. Od strane operatera Sharrcem, emisije zagađivača u zrak poput prašine, SO2 i NOX, u cijelom 2020, bile su ispod dozvoljenih vrijednosti prema standardima.
KALLXO.com objavljuje dnevne vesti o kvalitetu vazduha na Kosovu, pozivajući se na merila za nadzor koja je na nekoliko tačaka instalirala KHMI.
Comments