Pandemija imala je utjecaja na poboljšanje zraka

Osoba zadužena za rad u nerezidentnoj ambasadi Japana na Kosovu, Mitsunori Ogasawara, rekla je da je pandemija COVID-19 takođe uticala na kvalitet vazduha, smanjujući zagađenje. Podaci o situaciji sa poboljšanim vazduhom rekao je na završnoj regionalnoj konferenciji: “Projekat razvoja kapaciteta za kontrolu zagađenja vazduha u Republici Kosovo“, koju je organizovalo Ministarstvo životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture u saradnji sa japanskom agencijom (JICA) .

Ogasawara je pozvao zemlje učesnice konferencije da nastave saradnju i dalje smanje zagađenje vazduha na zapadnom Balkanu.

“Zadovoljstvo mi je biti ovdje na ovoj regionalnoj konferenciji o projektu razvoja kapaciteta za kontrolu zagađenja zraka. Pandemija je utjecala na naš život, a utjecala je i na kvalitet zraka. Zagađenje vazduha nije pogodilo samo Kosovo, već i Balkan i šire. Nadam se da ćemo nastaviti raditi na poboljšanju kvaliteta zraka”, rekao je Ogasawara.

Visare Hoxha iz Ministarstva životne sredine predstavio je aktivnosti sprovedene u ovom projektu, obuku osoblja i njihov napredak. Hoxha je dodao da je ovaj projekat koštao približno 4 miliona evra. “Tokom zime smo imali veće zagađenje vazduha u Prištini.

Postavili smo 12 stanica i na nekima od njih je bilo viška normalnih vrijednosti. Budžet ovog projekta bio je približno 4 miliona eura.

“Priština je imala veće zagađenje i smatra se da je to zagađenje dolazilo od lignita i vozila”, rekao je Hoxha.

U godišnjem izveštaju o stanju vazduha 2020. godine zaključeno je da su glavni izvori zagađenja vazduha za 2020. godinu na teritoriji Kosova oni postojeći koji su pomenuti u prethodnim izveštajima, kao što su: Termoelektrane “Kosovo A” i “Kosovo B”, sagorevanje malih (domaćinstva, pekare, restorani itd.), industrijskih operatera i drugih ekonomskih operatera (preduzeća), drumskog transporta, deponija gradskog otpada, poljoprivrede, kamenoloma itd.

U 2020. godini, kao i prethodnih godina, jesensko-zimske sezone rezultirale su većim zagađenjem u odnosu na druga godišnja doba. Ovaj povećani nivo zagađivača u zraku rezultat je spaljivanja u industriji, spaljivanja fosilnih goriva za spaljivanje u domaćinstvima, transportu itd. U ovoj sezoni meteorološki uslovi u velikoj mjeri utječu na kvalitet zraka zbog vlage, atmosferskih padavina, magle itd. Procijenjeno je da su parametri s najvišim vrijednostima u zraku koje su nadzirale stanice za nadzor prašine PM10 / PM2,5.

U području prištinske aglomeracije (AKS1), vrednosti PM10 i PM2,5 pokazale su prekoračenja iznad graničnih vrednosti u nadzornim stanicama KHMI, Rilindje, Obiliq i Dardhishtë. Prekoračenja su bila najizraženija tokom januara, februara, novembra i decembra. Na stanicama IHMK, Rilindje, Obiliq i Dardhishtë. Na svim stanicama u ovom području zabilježeno je 280 dana s prekoračenjima vrijednosti tokom 2020. Ostali parametri poput SO2, O3, CO rezultirali su nižim vrijednostima nego što dopuštaju standardi. Vrijednosti NO2 osim januara rezultirale su nižim u odnosu na dozvoljene vrijednosti. Na području ZKS1, osim parametara PM10, PM2,5, koji su procijenjeni sa većim vrijednostima tokom mjeseci jesenje sezone-zima, ostali parametri kao što su SO2, NO2, CO, O3 rezultirali su ispod standardnih vrijednosti. Samo tokom 2020. godine na ovom području zabilježena su 323 dana s prekoračenjem vrijednosti PM10. Od 2018-2020. godine trend zagađenja parametara poput PM10, PM2,5, SO2. NO2, O3, CO, pokazao je progresivan pad.

To pokazuje da su poboljšanja u infrastrukturi i ulaganja u životnu sredinu utjecala na to da su ovi zagađivači na nižim nivoima u zraku.u poređenju s vrijednostima prašine u Termoelektrani A. Emisije SO2 i NOX iz dvije elektrane tokom 2020. godine bile su iznad dozvoljena vrijednost prema standardima. Prema izvještaju, emisije zagađivača prašine, SO2 i NOX, CO iz Ferronikelija, bile su ispod dozvoljenih vrijednosti tijekom 2020. godine. Od strane operatera Sharrcem, emisije zagađivača u zrak poput prašine, SO2 i NOX, u cijelom 2020, bile su ispod dozvoljenih vrijednosti prema standardima.

KALLXO.com objavljuje dnevne vesti o kvalitetu vazduha na Kosovu, pozivajući se na merila za nadzor koja je na nekoliko tačaka instalirala KHMI.

Comments

Be the first to comment on this article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Go to TOP