Kosova

Pandemia/ COVID-19 po përhapet më shpejt se sa në “valën e parë”, evropa paralajmërohet

Coronavirusi po përhapet edhe më shpejt sesa ndodhi gjatë fazës së parë të pandemisë, tha një këshilltar i qeverisë franceze të premten ndërsa autoritetet në të gjithë Evropën u përpoqën të përpiqeshin të përmbajnë sëmundjen edhe një herë nëpër kontinent.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Franca, që pritet të kalojë 1 milion raste më vonë të premten pasi ka postuar një rekord të përgjithshëm ditor prej më shumë se 41,000 rasteve një ditë më parë, ka qenë një nga vendet më të goditura në valën e dytë dhe ka vendosur policinë në pjesën më të madhe të vendit.

Siç thuhet më tej, pacientët me COVID-19 zënë gati gjysmën e 5,000 shtretërve të kujdesit intensiv të Francës dhe sistemi i tij shëndetësor i mirënjohur ka treguar shenja në rritje të tendosjes.

“Virusi po qarkullon më shpejt sesa në pranverë”, tha epidemiologu Arnaud Fontanet, i cili është anëtar i Këshillit Shkencor duke këshilluar qeverinë franceze.

Sëmundja është në ringjallje në të gjithë Evropën, ku rastet e raportuara ditore janë më shumë se dyfishuar në 10 ditë, duke kapërcyer 200,000 infeksione ditore për herë të parë të enjten, sipas Reuters.

“Të gjithë kemi frikë”, tha Maria, një pensioniste 73-vjeçare në Dolny Kubin, Sllovaki, ku zyrtarët po pilotonin një skemë testimi që qeveria planifikon të shtrijë në të gjithë vendin me 5.5 milionë banorë. “Unë shoh se çfarë po ndodh dhe është e tmerrshme”.

Ndërkohë përreth kontinentit, kufizime të mëtejshme po planifikohen nga qeveritë e dëshpëruara për të shmangur një përsëritje të bllokimeve që sollën një masë kontrolli në mars dhe prill me koston e mbylljes së të gjithë ekonomive të tyre.

Belgjika, një nga vendet më të goditura, ministrja e jashtme e së cilës Sophie Wilmes u fut në Kujdes Intensiv këtë javë, shtrëngoi kufizimet në kontaktet sociale të premten dhe ndaloi tifozët në ndeshjet sportive.

Polonia, një tjetër nga një varg vendesh që po raportojnë rritje rekord ditore të rasteve, tha se do të mbyllte restorantet dhe baret për dy javë dhe do të kufizonte tubimet publike në pesë persona.

Në Spanjë, e cila kaloi historikun e zymtë të 1 milion rasteve në fillim të kësaj jave, dy rajone, Castilla dhe Leon dhe Valencia, i kërkuan qeverisë qendrore të vendosë mbikëqyrjen e orëve të natës shpejt për të ndaluar përhapjen.

Të dhënat zyrtare tregojnë se Spanja tashmë ka numrin më të lartë të rasteve në Evropë, por pamja reale mund të jetë edhe më e keqe, sipas kryeministrit Pedro Sanchez, i cili tha se një studim i antitrupave në të gjithë vendin sugjeroi se totali aktual mund të jetë mbi 3 milionë.

“Nëse nuk ndjekim masat paraprake, ne po vëmë në rrezik jetën e atyre që duam më shumë”, tha Sanchez në një fjalim televiziv.

“Ajo që duhet të bëjmë është të zvogëlojmë lëvizshmërinë dhe kontaktet shoqërore. Nuk ka zgjidhje tjetër”.

Frika nga recesioni

Se sa do të zgjasë rezistenca ndaj bllokimeve është e pasigurt, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Guvernatori i Campania, rajoni jugor italian përreth Napolit i cili ka vendosur një shtetrrethim dhe ka mbyllur shkollat, njoftoi planet për një bllokim total, duke thënë se “gjysma e masave” nuk po funksiononin.

“Është e nevojshme të mbyllet gjithçka, përveç atyre bizneseve që prodhojnë dhe transportojnë mallra thelbësore”, tha Vincenzo De Luca.

Ndërsa shërbimet shëndetësore nuk janë mbingarkuar deri më tani në masën që ishin në valën e parë, autoritetet mjekësore kanë paralajmëruar një rritje të mundshme të kërkesës për shtretër të kujdesit intensiv pasi moti më i ftohtë detyron më shumë njerëz brenda dhe përhapjen e infeksioneve.

Vala e mbështetjes publike të parë në fillim të krizës ka gërryer në mënyrë të vazhdueshme në mes të një informacioni publik shpesh konfuz dhe kontradiktor mbi kufizimet e fundit dhe frikën në rritje për kostot ekonomike të krizës.

Duke nënvizuar kërcënimin, një sondazh biznesi tregoi se ndërmarrjet e sektorit të shërbimeve po shkurtonin shumë stafin ndërsa gjithnjë e më shumë konsumatorë qëndronin në shtëpi, duke rritur gjasat e një recesioni të dyfishtë të rënies këtë vit në zonën monetare të vetme të Evropës. Sondazhi të premten “shton provat se vala e dytë e infeksioneve dhe vala e re e masave të kontrollit, po i bën një dëm të rëndë ekonomisë”, tha Jack Allen-Reynolds në Capital Economics, një firmë këshillimi.