Bota

Pajisje mbrojtëse jashtë funksionit/ Kineze përplasen me shumë shtete për dërgesat e ‘skaduara’

Kanë kaluar muaj dhe Kina ende nuk mund të dorëzojë kompesimin për shtete të ndryshme, të cilat kanë kther pas produktet mbrojtëse jashtë standartit.

Përhapja globale e COVID-19 që ndezi një çmenduri për të blerë miliona maska, teste të shpejta dhe pajisje të tjera mbrojtëse personale në të gjithë botën, ku shumë vende u ‘përpalsën’ te Kina për ndihmë, natyrisht nëpërmjet pagesave, raporton FoxNews.

LEXO EDHE:

Përpjekjet në rritje për rolin e heroit ndërkombëtar, si dhe nxitimi dhe dështimi për të përmbushur miliarda porosi, mund të çojnë në ‘zhbërjen’ e Kinës.

Kur u dha lajmi për koronavirusin e ri, Kina, epiqendra e krizës, u bë shënjestra e zemërimit dhe akuzave.

Prapëseprapë, ndërsa virusi u rrit në forcë dhe u përhap në të gjithë botën duke infektuar më shumë se 2.5 milion njerëz, Kina shfrytëzoi rastin që të ri-reklamohej si një shtet humanitar global.

Problemi është se ata nuk janë të tillë.

Ndërsa i sugjeronte botës që ata po dhuronin pajisje dhe komplete provash, Pekini në të vërtetë rriti çmimet dhe shiti furnizime shpëtuese për një fitim të jashtëzakonshëm.

Kur vendet filluan të ankohen për cilësinë e produkteve që kishin blerë nga Kina, në vend që të merrnin kritikat dhe të zotoheshin të bënin më mirë, Kina fillimisht e fajësoi atë për gabimin e përdoruesit.

Gjërat kanë shkuar vazhdimisht në greminë, që nga atëherë, gjithnjë e më shumë vende ngritën pretendime se produktet e shpejta ndihmëse dhe kompletet e testimit, nuk plotësojnë standardet mjekësore.

Spanja mori një porosi të dyfishtë të kompleteve të provave të bëra dobët nga Kina.

Qeveria spanjolle njoftoi të enjten se po merte sërish teste të koronavirusit jashtë standarteve, që supozohej se ishin zëvendësime për serinë e parë me probleme që Spanja mori nga Kina.

Ministria e Shëndetit në Spanjë tha që urdhri i 640,000 testeve të koronavirusit të antigjenit u anulua pasi zyrtarët shëndetësorë zbuluan edhe një herë se testet nuk ishin aq të ndjeshme sa të zbulonin virusin.

Spanja fillimisht kishte blerë 467 milion dollarë furnizime mjekësore nga Kina, përfshirë 950 ventilatorë, 5.5 milion komplete testimi, 11 milion doreza dhe më shumë se gjysmë miliardë maska mbrojtëse për fytyrën.

Por menjëherë pasi u pranua dërgesa, qeveria spanjolle njoftoi planet për kthimin e 9,000 kompleteve të testeve për “rezultate të shpejta” në Kinë sepse ato konsideroheshin jashtë standarteve, konkretisht zbulueshmëria e testit ishte rreth 30 përqind, kur duhej të ishte më i lartë se 80 përqind.

Me ruajtjen e durimit, vendi evropian po kërkon një rimbursim.

Spanja ka 213,024 raste të konfirmuara të koronavirusit – e dyta në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Numrat e Spanjës mund të jenë edhe më të larta sepse vendi nuk është testuar gjerësisht.

Hollanda gjithashtu pati një problem me Kinën dhe u ankua se maska që u dërguan nuk qëndronin mbi fytyrën si duhet dhe se të tjerëat kishin filtra me defekt.

Zyrtarët Hollandezë u desh të kujtonin dhjetëra mijëra nga ato që ata kishin shpërndarë tashmë në spitale sepse nuk i plotësonin standardet e cilësisë, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë të 21 marsit.

Deri në 80 përqind të 150,000 kompleteve të testit të shpejtë të koronavirusit, Kina I ka dërguar Republikës Ceke në mars, ku më shumë ishin gjithashtu të gabuara dhe më pak të sakta sesa testet e tjera, duke detyruar Republikën Ceke të vazhdojë të mbështetet në testet laboratorike konvencionale.

Në prill, Forca Kufitare Australiane kapi rreth 800,000 maska të dëmtuar të fytyrës që bleu nga Pekini me vlerë 7.6 milion dollarë pas një video që u bë virale, ku një punonjës i fabrikës kineze, po kërcente ndërsa fërkonte maskat e fytyrës në këpucën e tij.

Njerëzit jo vetëm që kishin një problem me maskat, por edhe me atë që Kina ia ngarkoi Australisë për problemet në to.

Një ministër i lartë i qeverisë pretendoi se qasja kineze për të rritur çmimet ishte “zhvatje” e vijës kufitare.

Shkencëtarët në Sllovaki, Turqi dhe Britani gjithashtu janë ankuar në lidhje me testet e antigjenit të gabuar ose antitrupave të koronavirusit, të blera nga kompanitë kineze, ku në disa raste i kushtojnë qeverive miliona dollarë.

Gjeorgjia përfundoi duke anuluar kontratën e saj me kompaninë kineze që dërguan kutitë e testimit të gabuara në Spanjë, ndërsa Malajzia e anashkaloi Kinën dhe shkoi me një kompani të Koresë së Jugut.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë qenë në pararojë të kritikës kineze, nuk kanë qenë të imunizuar nga pajisjet e gabuara.

Qeveria e Illinois. J.B. Pritzker bleu maska me vlerë 17 milion dollarë nga Kina pasi pretendoi se administrata Trump nuk po i ndihmonte shtetet e goditura fort.

Paratë u shpenzuan për maska kineze KN95 për të cilat Qendrat në Atlanta për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, thanë se kishte vështirësi për t’u gjetur N95.

Sidoqoftë, departamenti i shëndetit të Misurit testoi maskat e bëra në Kinë dhe zbuloi se 48,000 prej tyre duheshin mbajtur.

Pritzker ‘ka rënë në zjarr’ me Shtëpinë e Bardhë për sa I përket kritikikave mbi trajtimit e saj të krizës së koronavirusit.

Trump e akuzoi Pritzker se nuk ishte në gjendje të bënte punën e tij dhe tha se ai “po ankohej gjatë gjithë kohës”.

“Ky është peizazhi ku ne po veprojmë, duke konkurruar me shtetet e tjera, vendet e tjera, madje edhe qeverinë tonë federale për furnizime, kështu që nëse një aeroplanmbajtëse është ajo që duhet për të sjellë PPE për të mbrojtur infermierët tanë, zjarrfikësit, oficerët e policisë dhe të tjera punëtorë thelbësorë, atëherë është një aeroplan ajror që do të përdorim – pa hezitim, ” tha Pritzker.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.