Bota

Olaf Scholz fiton zgjedhjet në Gjermani, partia e Angela Merkel pëson humbjen më të rëndë në histori

Kandidati i Partisë Social Demokratike për kancelar gjerman, Olaf Scholz, mbërriti sot në selinë e partisë së tij.

Populli gjerman tani duhet të presë gjatë derisa të krijohet qeveria e ardhshme, raporton AP.

Social Demokratët e qendrës së majtë mundën ngushtë bllokun e qendrës së djathtë të Kancelares Angela Merkel në zgjedhje që nuk arritën të përcaktonin një drejtim të qartë për ekonominë më të madhe të Evropës nën një udhëheqës të ri.

Udhëheqësit e partive në parlamentin e sapozgjedhur u takuan të hënën për të diskutuar për rezultatin që e pa bllokun e Unionit të Merkelit të binte në rezultatin e tyre më të keq ndonjëherë në zgjedhjet kombëtare, dhe dukej se i vinte çelësat e pushtetit në duart e dy partive opozitare.

Si Scholz, i cili e tërhoqi partinë e tij nga një rënie shumëvjeçare, ashtu edhe Armin Laschet, kandidati i partisë Merkel, paraqitën një kërkesë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme.

Scholz është zëvendëskancelari dhe ministri i financave në largim dhe Laschet është guvernatori i shtetit më të populluar të Gjermanisë, North Rhine-Westphalia.