Bota

Oficeri i tretë amerikan që qëllohet për vdekje brenda tre dite

Një oficer i policisë federale amerikane u qëllua për vdekje para një salle gjyqësore në Phoenix, Arizona në një sulm nga një veturë.

Policia i mbijetoi sulmit, u shtrua në spital dhe pritet të shërohet, thanë Phoenix dhe policia e FBI-së. Një zëdhënëse e FBI-së gjithashtu tha se i dyshuari u arrestua pas një ndjekje të shkurtër.

Polici i ngarkuar për sigurinë e gjykatës ishte anëtar i Shërbimit Marshall të SHBA-së.

Për fat të mirë, ai kishte një jelek mbrojtës kur u qëllua, tha një zyrtar anonim i policisë për Fox News. Ai thuhet se ktheu zjarr ndaj sulmuesit, i cili iku me një veturë.

Salla e gjyqit mbeti e hapur, megjithëse kishte të shtëna, me një mbrojtje shtesë policore. Dhe kjo vrasje policore ka shkaktuar protesta të hidhura nga lëvizja “Black Lives Matter”, e cila po vazhdon që nga fundi i majit kur një polic i bardhë vrau një person me ngjyrë të paarmatosur, George Floyd, në Minneapolis, Minesota.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483