Bota

OBSh-ja bën thirrje që të ndalen programet e dozave përforcuese të vaksinave

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se OBSH po bën thirrje për një moratorium mbi nxitësit e vaksinave Covid-19 deri të paktën në fund të shtatorit.

Sipas The Guardian, ai tha se masa ishte për të mundësuar që të paktën 10% e popullsisë së çdo vendi të ishte e vaksinuar, ndërsa zyrtarët e OBSH -së kanë thënë gjithashtu se nuk është provuar se dhënia e injeksioneve përforcuese për njerëzit që tashmë kanë marrë dy doza vaksine, është efektive.

“Ndërsa qindra miliona njerëz janë ende duke pritur për dozën e tyre të parë, disa vende të pasura po shkojnë drejt dozave përforcuese. Deri më tani, më shumë se 4 miliardë doza vaksine Covid-19 janë administruar në nivel global. Më shumë se 80% kanë shkuar në vendet me të ardhura të larta dhe të mesme, edhe pse ato përbëjnë më pak se gjysmën e popullsisë së botës.

Prandaj, OBSH po bën thirrje për një moratorium mbi përforcuesit deri të paktën në fund të shtatorit, për të mundësuar që të paktën 10% e popullsisë së çdo vendi të vaksinohen. Për ta bërë këtë, ne kemi nevojë për bashkëpunimin e të gjithëve, veçanërisht disa vende dhe kompani që kontrollojnë furnizimin global të vaksinave”, tha kreu i OBSH.

Javën e kaluar, presidenti izraelit Isaac Herzog mori një dërgesë të tretë të vaksinës kundër koronavirusit, duke filluar një fushatë për të dhënë doza përforcuese për njerëzit e moshës mbi 60 vjeç në mes të dobësimit të efikasitetit të goditjeve. Franca, Gjermania dhe shumë vende të Lindjes së Mesme gjithashtu do të fillojnë të administrojnë të shtëna përforcuese.

Katherine O’Brien, drejtoreshë e vaksinave të imunizimit dhe biologjikëve në OBSH tha se “provat po evoluojnë. Po lëviz. Ne nuk kemi një seri të plotë provash nëse kjo është e nevojshme apo jo … Ne duhet të përqendrohemi në ata njerëz që janë më të prekshëm, më të rrezikuar nga sëmundje të rënda dhe vdekje, për të marrë dozat e tyre të para dhe të dyta.