Bota

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi shkon në 39

Tërmeti me magnitudë 6.8, që e ka tronditur qytetin Elazig të Turqisë, gjatë orëve të vona të së premtes, ka shkaktuar shembjen e shumë ndërtesave.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka thënë se tërmeti që ka goditur më herët Sivricin, në rajon të Elazig, duke e rritur numrin e të vdekurve.

Fahrettin Koca njoftoi se numri i njerëzve që vdiqën në tërmetin me magnitudë 6.8 ka shkuar në 39.

Ministri Koca theksoi se situata e atyre që u shpëtuan nga tërmeti ishte e mirë dhe tha: “Ne nuk kemi humbur asnjë nga të lënduarit, nuk ka të lënduar në gjendje kritike”.

Turqia është goditur edhe nga shumë tërmete tjera pas tërmetit të madh. Vendi përjetoi afërsisht 505 dridhje tjera me magnitudë nga 1.0 deri në 5.1.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.