Bota

Numri ditor i njerëzve të infektuar në Rusi ka rënë në nivelin më të ulët që nga tetori

Rusia ka regjistruar 11,823 raste të reja të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, numri më i ulët ditor i të infektuarve që nga tetori dhe duke rritur numrin e përgjithshëm të infektuar në 4,189,153, tha të martën Qendra Kombëtare e Monitorimit të Përgjigjes Pandemike.

Ndërkohë, numri i të vdekurve është rritur me 417 në një total prej 84,047 njerëz. 12,943 pacientë të tjerë u rikuperuan nga sëmundja gjatë ditës së mëparshme, duke rritur numrin e përgjithshëm të kuruar në 3,739,344.

Numri i njerëzve të infektuar me COVID-19 në kryeqytetin Moskë, i cili mbetet një nga rajonet më të goditura, u rrit me 1,198 në një total prej 970,755.

Kryeministri rus Mikhail Mishustin njoftoi të shtunën se vendi i tij kishte regjistruar vaksinën e tretë të koronavirusit.

Deri më tani, pothuajse 110 milion teste janë kryer në të gjithë Rusinë, raporton Xinhua.